Dobrý ročník

Když se vám boří život pod rukama, přijde pomoc z nenadání vhod. A pokud se jedná o dědictví příbuzného, které zahrnuje usedlost ve Francii, je to celé ještě zajímavější…

Dobrý ročník - Peter Mayle

Originální název: A Good Year

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2004

Počet stran: 212

Vazba knihy: paperback

Vydalo: Argo

Mezi hrozny se skrývají intriky i láska

Max Skinner si žije svůj poklidný londýnský život. Když mu ale jeho nadřízený hodí pořádný klacek pod nohy, Max se obává, že bude mít brzy značné problémy s penězi. V tu pravou chvíli ale obdrží dopis z Francie, ve kterém je mu sděleno, že jeho strýček z Francie zemřel a odkázal mu celou usedlost i s vinicemi. Maxovi rázem začíná nová etapa jeho života.

***

Bylo mi jasné, že se bude jednat o letní oddechovou knihu, která mě vtáhne do víru vinařství, takže jsem byla ráda, že mohu nad něčím takovým vypnout a užívat si krátký a hezký příběh.

Musím říci, že ve svém odhadu jsem se vůbec nemýlila. Kniha je velice čtivá a takřka od první strany se chytnete oné pomyslné autorovy vlny, která vás strhne s sebou. Autorův styl psaní je velmi svižný a sympatický. Kniha je psána s lehkým nadhledem a vtipem, takže zde není nouze o úsměvné scény. Všemu tomu dominuje slunné prostředí krásné Francie, které je okořeněno vínem a vinicemi. Takže pozor, po přečtení budete dokonce vědět, jak profesionálně degustovat! 😀

Je nutné podotknout, že ačkoli se v knize vyskytuje lehce detektivní téma, nejedná se o nic akčního, nad čím byste hrůzou nedýchali, je proto nutné k tomu přistupovat opravdu jako k odpočinkovému čtivu.

Vyzdvihnout musím samozřejmě hlavního hrdinu Maxe. Takový obyčejný týpek ve středních letech, ale každým coulem sympaťák. Jo, ten mi do knihy nádherně sedl, celému příběhu dodal na čtivosti. Když nad tím tak přemýšlím, všechny postavy mi v knize sedly, ale bohužel, s postavami se pojí i hlavní zápletka. Jak si můžete tipnout, kromě vína se zde objeví i láska a dokonce dvojitá. Problém byl ten, že díky tomu mi kniha přišla lehce překombinovaná. Možná, že kdyby byla trošku delší, tak by to bylo důvěryhodnější, ale takhle to bylo moc předvídatelné a zbrklé. Nicméně jsem i svým způsobem ráda, že byla knížka kratičká, protože jednou za čas je přece dobré se odreagovat a dát to na jeden, až dva zátahy.

Musím říci, že jsem ráda, že jsem Dobrý ročník přečetla takhle na začátku září, kdy nás ještě překvapilo deštivé počasí, takže jsem si nakonec ještě krapet toho léta přitáhla zpět a vychutnala si zase něco svěžího.

Knihu bych doporučila všem, kteří nepohrdnou takovou tou lehce romantickou knihovnou, nečekají nic extra napínavého a chtějí si prostě přečíst něco krátkého na uvolnění od všedních starostí, a navíc nepohrdnou krásně vykresleným prostředím francouzského venkova.

Děkuji obchodu Kosmas za výtisk! Knihu si můžete zakoupit ZDE.

4/5

Vox

12 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *