Zero

Svůj každodenní život si nedokážeme představit bez svých smartphonů, chytrých hodinek, nebo prostě bez internetu. Jenže víme přesně, co které aplikace dělají? Co když s námi někdo manipuluje?

Zde Vložte Text Nadpisu

Originální název: Zero

Rok vydání: 2018

Rok vydání originálu: 2014

Počet stran: 380

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Knihy Omega

Jsi na internetu v bezpečí?

Zero je hledaný internetový aktivista, který varuje před hrozbami moderního světa. Především upozorňuje na hrozbu zneužití dat, která dáváme v podstatě na zlatém podnosu internetovým platformám. Jedna taková platforma je Freemee, aplikace, kterou používají miliony lidí po celém světě. Freemee slibuje lepší život a lepší svět, můžete se změnit a zbohatnout díky svým datům, která zhodnocujete a prodáváte. Když ale zemře mladý muž, který Freemee také používal, začne novinářka Cynthia pátrat po tom, jestli Freemee nemělo v jeho smrti prsty. Jenže do propleteného světa, ve kterém vás každý vidí, se zamotá víc, než by chtěla…

***

O Marcu Elsbergovi vím už od chvíle, kdy tady vyšla jeho první kniha Blackout, která byla velmi dobře hodnocena. Knihu jsem si také koupila, ale bohužel mi ještě leží v knihovně, takže doufám, že jednoho krásného dne se do ní pustím. Ovšem, naskytla se mi možnost si přečíst i autorovu druhou knihu – Zero. Řekla jsem si, že takto aktuální téma může být zajímavé, tak proč si to nepřečíst.

Myslím, že vás akorát budu muset trochu varovat. Kniha je sice román, ale je zaměřena především na vývoj situace a prostředí. Proto se vám možná bude zdát, že postavy v knize jsou popsány tak, že vám prostě nepřirostou k srdci a nesžijete se s nimi. Téměř žádná postava mi nebyla nijak extra sympatická a ničím mě nezaujala, jako by mezi námi byla jakási prosklená stěna. Viděla jsem ten děj, co dělali, jak se chovali, ale nepřilnula jsem k nim. Nicméně jsem opravdu ocenila charakter, jako byla Cyn. To ona tvořila ten protipól dnešní společnosti, která se v tom světě technologií dokonale orientuje. Cyn žádné takové aplikace neuznává a žije ráda svůj obyčejný život. Bylo zajímavé sledovat, jak byla Cyn nucena do tohoto světa zabřednout a naučit se všemu bránit.

Co se týče příběhu, je to velmi pestré. Kniha má takový příběh nepříběh. Není to vyloženě krimi ani thriller. Jistě, Cyn zjišťuje, co stojí za smrtí onoho chlapce, ale žádný vrah se tu nehledá. Celou knihu se tedy honíme za něčím, co v podstatě nejsme schopni identifikovat. Řekněme, že se honíme za spravedlností, ale strašně zdlouhavě a komplikovaně. Zdlouhavý byl jak začátek, tak prostředek, jediný konec byl doslova natřískaný akcí, takže ten jsem přečetla na jeden zátah. A když mluvíme o té akci a situacích, k tomu bych bohužel měla také jednu výtku, bylo toho strašně moc, působilo to až tak, že: „Prostě za každou cenu tam musí být zvrat, je jedno, jak to bude vypadat“

Co mě ale hodně překvapilo, byl konec. Člověk by řekl, že po tom zážitku bude chtít mít každý svatý pokoj a nic neriskovat, ale to, co jsem četla, bylo dost vtipné 😀 .

Myslím si, že hlavní problém, proč jsem z toho nebyla paf, byl ten, že je tam na můj vkus až moc postav a moc IT výrazů. Nebo ještě lépe – celé je to vystavěné primárně na IT věcech, což jde mimo mě. Ale dokážu si představit, že kdybych tu knihu dala číst příteli, který je každým coulem ajťák, tak by se mu to líbilo, je to přece jen psáno od chlapa a dá se říci, že spíše i pro chlapa 😀 . Ale i když se do toho pustí nějaký neználek, nebojte se, na konci knihy najdete slovníček s výrazy a rejstřík se jmény!

Knihu hodnotím zlatým průměrem 3*/5*, mrzelo mě, že to pro mě nebylo tak moc čtivé a že jsem se s tím tak prala. Ale myslím si, že pokud vám nevadí, že zde není takové to klasické krásné líčení, kniha by vás mohla bavit.

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za výtisk! Knihu si můžete koupit ZDE.

3/5

10 komentářů

  1. Vypadá to hodně zajímavě. Pro ajťáky určitě jako dělané :). Já IT výrazům také vůbec nerozumím, takže si myslím, že by to nebyl můj šálek kávy :D.

  2. Já dost přemýšlela o Blacoutu od autora, ale nakonec jsem po něm nesáhla. Bála jsem se, že bude moc technická a tady mě zase trošku odrazuje to “ajťáctví”. Jak víš, já jsem ráda, že zapnu počítač… takže asi tak. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *