Kůže plná stínů

Zdědit hrůzné rodinné tajemství není nic, o co by každý mohl stát. Své o tom ví i Makepeace. Kdyby mohla, svůj život by vyměnila, ale i když jí život háže klacky pod nohy, Medvěd jí v tom nenechá…

Kůže plná stínů - Frances Hardinge

Originální název: A Skinful of Shadows

Rok vydání: 2018

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 396

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Knihy Omega

Příběh dívky s medvědím srdcem...

Dvanáctiletá Makepeace zdědila po svých předcích hrůzné tajemství. Vidí duchy mrtvých, kteří hledají místo v lidech jako je ona sama, aby se do ní mohli dostat a nerozplynout se tak. Její matka o tomto daru ví, a tak Makepeace učí, jak se útokům těchto duchů bránit, ale jednoho dne, při strašné shodě náhod matka zemře a Makepeace zůstává sama. Při další nehodě její schopnost obrany před duchy povolí a Makepeace ani nepozná, že se do ní jedna duše dostala.

Teprve až když ji teta pošle za zapomenutou rodinou z otcovy strany, Makepeace poznává, že v ní přebývá duše, ale ne ledajaká, je to duše medvěda. Začíná příběh, který je propleten sítí intrik, využívání, ale i přátelství, rodinnými vztahy a touhou. Podaří se Makepeace a medvědovi získat svobodu, nebo budou muset už navždy uchovat rodinnou tradici?

***

Tímhle asi oficiálně potvrzuji, že knihy z produkce Dobrovského jsou podle mě absolutní špička ve sféře young adult fantasy.

Po Kůži plné stínů jsem koukala už několik měsíců zpět, jako jakési znamení, že tu knihu opravdu musím mít, jsem brala, když ji Dobrovský hodil za 50 %, ale ani tehdy jsem se neodhodlala po knize sáhnout. Situace se ale změnila, když mi byla nabídnuta k recenzi, to už jsem neváhala ani vteřinu a po Kůži skočila. A věřte mi, obávala jsem se, jestli to dosáhne kvalit mého milovaného Medvěda a Slavíka a sakra, ono to bylo prostě dokonalý!

Kniha mě již od samotného začátku zaujala svým originálním nápadem. Jistě, vyskytuje se zde dívka, která před sebou má jistý úděl, ale autorka tento stereotyp převedla na naprostou bombu, která vás nechá rozpolcené a dychtící po přídavku. Ale bohužel, nejedná se o sérii. Jo, čtete dobře, snad poprvé v životě lituji, že se jedná o stand alone dílo.

Pomineme-li nádhernou obálku, která jistojistě přitáhne nejeden pohled, už samotná anotace čtenáři ukáže, že od této bichličky se vám dostane více než průměrné young adult fantasy.

Příběh je drsný, čtivý, sympatický a neskutečně napínavý. Makepeace v roli hlavní hrdinky je tou postavou, kterou takový příběh potřebuje. Je spravedlivá, čestná, odvážná. Neřeší malichernosti, jde jí o svobodu, zadostiučinění, ale především o rodinu.

Ačkoli kniha disponuje zamotaným dějem, ničeho se nebojte, chvilku to zabralo a připadala jsem si, že ještě nějaký čas na orientaci potřebuji, ale šlo to rychle. Důležité je prostě pochopit, o jakou rodinnou tradici se v knize jedná a už se jen vezete. Jistě, zasahuje nám sem občanská válka = parlament vs. král, ale i zde jsem měla celkem přehled a díky skvělým vypravěčským schopnostem autorky jsem si čtení užívala. Za zmíněnou určitě stojí i popisy prostředí. Neskutečně se mi líbilo, jak se v knize střídala místa, která byla ke všemu vylíčena naprosto realisticky.

Opravdu mě překvapilo, jak poctivě autorka odvedla práci. Kniha se odehrává v době, kdy lidé věřili na čarodějnice, ale také na absurdní „pravdy“ a autorka to do příběhu opravdu zakomponovala. Od čarodějnických procesů, přes přesvědčení, že pokud se lidé koupou, otevřou se jim póry, kterými jim do těla vnikne nemoc, až po lékaře, kteří se ve svých diagnózách utvrzovali v ochutnávání pacientovy moči. Jak říkám, obdivuji autorku, že tímhle pomohla příběhu získat na autentičnosti.

Myslím si, že pokud máte rádi historii, young adult fantasy, nebo si prostě rádi přečtete něco, co ve vás bude doutnat ještě dlouho po dočtení, neváhejte a po knize sáhněte. Skrývá totiž jistá poselství, která my i nyní musíme pochopit. Pokud mi jen trochu věříte, tak po tom jděte, miluju to miluju to!

5*/5*!!!

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za poskytnutí výtisku. Zde si knihu můžete koupit.

5/5

4 komentáře

  1. Na tuto knihu už jsem párkrát narazila, ale stále se nedokážu rozhoupat, zda ji fakt mám zkusit nebo ne. Ale zní to teda hodně zajímavě. 🙂

  2. No teda kámo, zase 5*/5* :O! Wow, teď si dobře vybíráš :D. Já teď čtu Kladivo na čarodějnice, takže taky o čarodějnických procesech. Je to fakt masakr! Četla jsi to? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *