Kar

Karlovy Vary, nádherné lázeňské město. Toto město je ale jiné, než se zdá. Je zkažené, upadá a vraždí se tu. Lze prohlédnout mozaiku lží a přetvářek dřív, než bude pozdě?

Kar - Miloš Urban

Originální název:

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 352

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Argo

Lázně přece léčí. Nebo ne?

Julián Uřídil je pozván do svého rodného města. Do Karlových Varů. Toto nádherné město, které je centrem lázní, ho ale ani v nejmenším nepřitahuje. Julián ví, že si s sebou bude muset přinést i vzpomínky, na které chtěl zapomenout, ale jeho pomoc je potřeba. Jako slavný spisovatel detektivek, kde se dost brutálně vraždí, je na žádost svého bývalého spolužáka přivolán, aby pomohl vyšetřit sérii vražd a kanibalismu. Jenže co když se nechtíc dostane přímo do centra dění?

***

Připravte se na hoodně, hooodně, hoodně pozitivní recenzi! Víte, Miloše Urbana považuji za takového klasika současné literatury. A přesto, jak je u mě dobrým zvykem, jsem od něj ještě nic nečetla. Tedy až na Kar, ten to změnil. Když mi Kosmas nabídl k recenzi právě Kar, ani na vteřinu jsem neváhala a vzala jsem ho. Jistě, od Miloše Urbana jsem nic nečetla, ale třeba po takovém Hastrmanovi jsem koukala docela dlouho, tak proč tedy s tímto autorem nezačít s jeho žhavou novinkou?

Jistě, opět se projevila má temná stránka a Kar si nějaký ten pátek poležel na skříni, než jsem se k němu dostala, ale já věděla, proč to dělám. Ve dnech 15. až 17. 7. se konala má dovolená. Kde jinde, než v Karlových Varech! Ihned jsem věděla, že tahle kniha pojede se mnou. Myslím, že lepší rozhodnutí jsem nemohla udělat.

Nejen, že kniha je nesmírně čtivá záležitost už od prvních stránek, ale pobyt ve Varech a možnost pohybovat se na místech, která se vyskytují v knize, to teprve bylo něco!

Je vidět, že autor prostě ví, jak se píše správná detektivka. Je to drsné, občas naturalistické, čtivé, poutavé, napínavé, ale hlavně dobrodružné! Kniha vás provede v podstatě celým centrem, ale i okolím Varů. Dostanete se ke Grandhotelu Pupp, na kolonádu, na rozhlednu Diana…a pokud nebudete mít to štěstí jako já, že byste se vyskytovali na místě činu, tak nezoufejte, díky skvělému popisu budete mít minimálně pocit, jako byste byli středem dění.

Když tady tak zmiňuji tu čtivost, nechápu jednu věc. Připadalo mi, že stránky utíkají nesmírně pomalu a vůbec nechápu, čím to mohlo být. Přitom jsem se od knihy nechtěla pomalu ani hnout.

Nicméně, nebojte se. Autor vám naservíruje „počtenou“, jakou jste ještě nezažili. Případ je komplikovaný, zamotaný. Je to plné zvratů (obzvláště na konci), nevíte, komu věřit, kdo je dobrý a kdo je zlý. Postavy jsou líčeny s kladnými i zápornými vlastnostmi, ale přesto si je všechny oblíbíte, a i na konci pro ty špatné budete mít pochopení.

Já vám mohu s klidným svědomím říci, že tu knihu zbožňuju. Jo, zní to divně u brutální detektivky, ale je to tak. Miloš Urban mi ukázal, že je škoda, že jsem se k němu dostala až teď a že Kar není první a poslední kniha, kterou jsem od něj četla. Pokud nad touto knihou přemýšlíte, určitě po ní jděte, nebudete litovat!

Hodnotím 4,5*/5*. Ptáte se, proč to není 5*? Víte, dost jsem nad tím přemýšlela. Této knize jsem tak nějak neměla co vytknout, tak co mě k tomu vedlo? Heleďte, neberte mě vážně, dosaďte si tam 5, protože já tu půlhvězdičku strhávám za malichernost – nechávám si rezervu na další díla autora a jsem zvědavá, jestli něco tak moc předčí Kar! Děkuji obchodu Kosmas za zaslání. Zde si můžete knihu koupit!

4.5/5

4 komentáře

  1. Kámo, tak to je hustý :O. Krásně jsi vybrala fotky. Z té obálky mi jde mráz po zádech :D. To je super, když jsi byla zrovna ve Varech a měla možnost číst tu knížku, paráda :).
    Hned, jak jsi nahoře psala, že to bude hooodně pozitivní recenze, jsem sjela dolů a podívala jsem se na počet hvězdiček 😀 a hned jsem si říkala, že to je určitě rezervní pro další díla 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *