Strážce ztracených měst

Svět magie je jako bezedná studna. Pokaždé se nám dostane něčeho nového, co nás překvapí a zaujme. Když se ale něco přirovnává k Harrymu Potterovi, je to docela odvážné, že? Jak si tedy obstála tato novinka na knižním trhu?

Strážce ztracených měst - Shannon Messenger

Originální název: Keeper of the Lost Cities

Rok vydání: 2012

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 400

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Ocelot

Svět magie a kouzel opět ožívá!

Sophie je dvanáctiletá dívka, která od svých pěti let slýchá lidské myšlenky. Naučila se s tím žít, ale neodvážila se s tím nikomu svěřit. Vše se ale obrátí v momentě, kdy je na exkurzi v muzeu se svou třídou a narazí tam na Fitze. Kluka, který ji přivede do světa Elfů a ukáže jí, kam skutečně patří. Sophie se bude muset smířit s tím, že svůj starý život uzavře a začne žít nový, ve kterém jí ale čeká jedno překvapení za druhým.

***

Já jsem se bála! Fakt jsem se bála, když jsem se dočetla, že tato kniha je přirovnávána k top elitě dětské fantasy – k Harrymu Potterovi. Tak, teď doufám, že mě jako na Instagramu neukamenujete, ale já vám narovinu řeknu, že jsem Harryho nečetla. Jojo, prostě jsem k tomu neměla důvody a čas, ale stejně, vnímám to jako takovou tu klasiku, na kterou jen tak něco nemá. Přesto jsem ale nechtěla Strážce hned odsuzovat. Koukla jsem se na net a zjistila jsem, že autorka má sepsanou a vydanou už pěknou řadu dalších dílů! Po krátkém přemýšlení, kam to sakra nacpu, jestli se mi to bude líbit, jsem se ale začala těšit, až mi kniha přijde.

Začnu asi tím, že lituji toho, že tahle kniha si prostě odskákala mojí čtecí krizi. Na to, jak rychle jsem přečetla Den, kdy se to stalo (ani ne 24 hodin), tak tuhle krásku jsem četla neuvěřitelných 6 dní… Jo, proklínám se za to.

Strážce měl všechny předpoklady pro to, abych ho zhltla jako malinu – kniha je sice velká a tlustá, ale příběh je neskutečně čtivý a poutavý už od první stránky.

Pár plusových bodů kniha nasbírala také tím, že je dojemná. Ano! Vyskytují se zde části, u kterých se zase ozvaly mé myšlenky s tím, že tohle je fakt smutný. A že těch momentů tu není málo! S tím se také pojí rodinné vztahy, kterým se zde dostává prostoru, což je v knize pro 12leté čtenáře podle mě naprosto ideální.

No a teď hurá k samotnému světu! To vás asi zajímá nejvíce, že? Podle mě se autorce povedlo vytvořit svět, který funguje naprosto dokonale. Vůbec jsem nebyla ztracená, vše bylo krásně vysvětleno a hlavně, vše mělo svůj důvod. Věci fungovaly tak, jak měly fungovat, mělo to prostě svůj řád. Nevím, jak to ti autoři dělají, ale vymyslet svět, který vám dá pocit skutečné existence, to prostě nemůže být snadné… Ať už se jednalo o Elfy, zvířata, nebo magické praktiky (nebudu říkat kouzla, protože ta to nebyla 😀 ), bylo to prostě skvělé a já to chci znovu!

Mé výtky jsou dnes minimální. Ačkoli jsou postavy sympatické a chovají si přiměřeně svému věku, trošku mě zarazilo, že už v prvním díle, kdy jim je 12-15 řeší lásku a takovéto vztahy. Myslím si, že s tím autorka mohla počat do dalších dílů. A další věc – Sophie si neustále, když byla nervózní, měla tendenci vytrhávat uvolněné řasy. Já tedy nevím, jak vy, ale tohle jsem ještě u nikoho nezažila. Však bych na těch očích nic neměla, ne? 😀

Nebojte, nic dalšího na vás už nechystám, blížíme se totiž ke konci! Myslím, že pokud máte rádi nějaký ten fantasy svět, tahle kniha je pro vás nutností. Opravdu lituji, že jsem na ní neměla tolik času a že to takhle schytala, ale to nic nemění na tom, že vám ji doporučuji a neskutečně se těším na další díly!

Hodnotím 4,5*/5*. MOC děkuji Megaknihám za zaslání! Zde si knihu můžete koupit vy!

4.5/5

8 komentářů

  1. Ja sa tým riasam ani nečudujem…:D Inak to znie ako milé, oddychové čítanie, som rada, že som sa o knihe dozvedela. 🙂 HP ani neplánuješ čítať? 😀

  2. Ty jsi nečetla Harryho :-O :-O :-O Ale to nevadí, až to přijde, tak to přijde 🙂
    Knížka o dvanáctileté hrdince už pro mě není, ale líbí se mi to. I když teda, ve dvanácti zjistit, že musím opustit svůj svět… to bych asi nepřežila 😀 A vytrhávat si řasy, to mi přijde barbarské a brutální, brrr. Moc hezká recenze, Maruško! 🙂

  3. Buď v pohodě. Já Harryho taky nečetla :D. Sice jsme s Hančou jednovaječná dvojčata, ale každá máme ráda jiné žánry. Ona má ráda fantasy a já vůbec :D.. Ale přinutili mě, podívat se na pár dílů HP. Stejně už si nic nepamatuji :D.
    Ty řasy? Jako wtf 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *