Možná v jiném životě

Někdy je osud opravdu nepředvídatelný. Co ovlivní to, jak se věci stanou? Stačí nepatrná změna, jedno jediné rozhodnutí a věci jsou jinak. Rozhodnout se jinak může znamenat naprosto odlišný směr, jakým se život bude ubírat.

Možná v jiném životě - Taylor Jenkins Reidová

Originální název: Maybe in another life

Rok vydání: 2015

Rok vydání originálu: 2015

Počet stran:254

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Mladá fronta

Jak moc jde ovlivnit osud?

Hannah Martinová neví, co chce v životě dělat. Pod tíhou událostí se rozhodne opustit New York a vrátit se do Los Angeles. Zpátky ke své nejlepší kamarádce Gabby, zpátky za svými nejbližšími… Když ji ale Gabby vezme na uvítací večírek do baru, potká zde Hannah svou bývalou lásku ze studentských let – Ethana. Když odbije půlnoc, Hannah se musí rozhodnout, zda odejde s Gabby, nebo jestli zůstane s Ethanem…

Od této doby můžeme sledovat, co by se stalo, kdyby si vybrala to, či ono.

***

Tak po této knize jsem zatoužila hned, jak ji Kája přečetla a vychválila. Bonus byl, že v Levných knihách tou dobou byla k sehnání za 89,- Kč, což potěší, ne? Proto jsem ji hned musela mít, ale znáte mě, dostala jsem se k ní až tak po půl roce, no.

Kniha mě neskutečně zaujala už na první pohled svým neobvyklým a originálním nápadem. Od chvíle, kdy si Hannah má vybrat, zda z klubu odejde, nebo jestli s Ethanem zůstane, se nám zde rozbíhají dvě linie. První linie navazuje na rozhodnutí, že z klubu odchází a vypráví o tom, co se děje pak. Druhá linie se drží rozhodnutí, že Hannah v klubu zůstává s Ethanem. Můžeme zde vidět ten moment, kdy sebemenší rozhodnutí v našem životě může celou naši budoucnost změnit, ne-li obrátit naruby. No řekněte četli jste někdy něco podobného?

Může se to zdát komplikované, ale nemusíte se bát, vše je psáno přehledně a já se v příběhu vůbec neztrácela.

Nejvíce zajímavé mi přišlo to, že v obou liniích platila ta samá pravidla. Co bylo v linii A, bylo samozřejmě i v linii B, ale postavy na to třeba ještě nepřišly. Navíc má každá linie své pro a proti. Dokonce jsem si na papír musela sepsat do dvou sloupečků, co se kde stalo, abych tak měla přehled, co je tak výhodnější a víte co? Ono prostě nelze mít jednu linii radši, je to tak krásně vyvážené, takže netrvalo dlouho a já jsem si oblíbila obě linie. Připadá mi, že tato kniha také nemůže žádného čtenáře zklamat, protože se jedná v podstatě o dva příběhy a každý končí jinak. Takže pokud vám nesedne jeden, sedne vám určitě druhý.

Jediné minus bych viděla v tom, že tak první čtvrtina knihy mi přišla lehce nezáživná. Nebylo tam takové to nutkání číst stále dál, ale tak jedná se o romantiku, akci a napětí zde logicky čekat nebudeme, ale zkrátka zde bylo něco, co jsem při čtení postrádala…

Myslím, že Možná v jiném životě ve mně ještě nějakou dobu zůstane. Do doby, než jsem knihu přečetla, jsem opravdu moc nepřemýšlela nad rozhodováním a nad tím, jak nás sebemenší rozhodnutí může v budoucnu ovlivnit. Teď se možná ze srandy zajímám, jestli opravdu nějaký druhý vesmír, kde žijí naše já, akorát v situaci, která vzešla z jiného rozhodnutí, neexistuje. Co my víme?

Víte, já opravdu nemám ráda debaty na téma kdyby. Je to naprostý odklon od reality a já jsem realista, ale nikdy nevíte. Co kdyby věci byly prostě jinak?

Knihu vám určitě doporučuji. Najdete zde i pár moc hezkých myšlenek a já věřím, že právě proto to není naposledy, co jsem se čtením měla tu čest.

Hodnotím 4,5*/5*. Na ČBDB se můžete podívat na detail knihy!

4.5/5

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *