Růže & dýka

Vše je najednou jinak, než jak jste byli zvyklí. Svět se otočil vzhůru nohama. Vaše láska je pryč, vše ostatní je zničeno, vy jste v rukách vaší minulosti, které musíte čelit…

Růže & dýka – Renée Ahdieh

Originální název: The Rose & The Dagger

Rok vydání: 2017

Rok vydání originálu: 2016

Počet stran: 422

Vazba knihy: pevná

Vydalo: CooBoo

! V textu se vyskytují spoilery z prvního dílu !

Je na čase zlomit kletbu

Šeherezáda je nucena se svou rodinou přebývat kdesi v pouštích, zatímco Rej se vzpamatovává ze zničující bouře. Chálid se snaží doufat, že vše bude zase v pořádku a podílí se na odklízecích pracích. Šeherezáda má ale plán, objeví a začne využívat schopnosti létajícího koberce a s pomocí Musy se rozhodne zlomit Chálidovu kletbu.

***

Pokud si pamatujete, někdy začátkem roku se mi do rukou konečně dostal první díl této duologie (jo, ačkoli jsem knihy objednávala v létě minulého roku, dostala jsem se k prvnímu dílu po půl roce a k druhému po roce. Jsem skvělá, vím 😀 ). Tento příběh je retelling na známý a věčný příběh Tisíce a jedné noci. Asi budu znít jako literární barbar, ale já ten příběh neznám, takže jsem nemohla hodnotit přesnost, s jakou se kniha držela předlohy. Nicméně Pomstě & rozbřesku jsem dala 3,5*/5* s tím, že kniha byla lehký nadprůměr, ale v jádru to prostě zůstalo klasickou young adult knihou, která neurazí a nenadchne. No a jelikož nám začalo léto, jako první rest pro mě byl, abych konečně tuto sérii dočetla, takže jsem okamžitě sáhla po Růži & dýce. A jak druhý a závěrečný díl hodnotím?

Už od pár lidí se mi doneslo, že si myslí, že druhý díl byl trošku zbytečný, že by ho osekali a připojili to k dílu prvnímu. A já si to myslím taky. Jasně, nápad s tím, že Šeherezáda se snaží zlomit Chálidovu kletbu a Chálid vymýšlí, jak předejít dalším zničujícím válkám, byl dobrý, ale v knize, která má přes 400 stran, je to zbytečně rozvleklé a lehce nezáživné. První čtvrtina mě moc nechytla a já se bála, že budu číst dlouho, což se také stalo, ale nakonec to nebyla vina knihy. V druhé čtvrtině se příběh konečně pořádně rozjíždí a začalo mě to bavit. Poznáváme nové postavy, nebo se zde vyskytují i ty staré a my je poznáváme blíže. Akorát milovníci Chálida asi nebudou nadšení, že se zde vyskytuje podstatně méně než v díle prvním.

V knize je také mnoho zvratů, mnohé jsem nepředvídala, u jednoho (to když jsem zrovna jela MHD do práce) jsem musela potlačovat pláč… ale něco tomu prostě chybělo. Bylo by lepší, kdyby to prostě byla jedna kniha, nikdo by neměl tendenci to srovnávat s prvním dílem a bylo by to jednodušší, ale co naděláme. Bylo to dojemné, emotivní, vůně citrusů a pouštní horko na vás doslova ze stránek sálá, ale bylo tam něco, co mi prostě kazilo ten pravý čtenářský zážitek.

Minule jsem vytýkala chování postav a dnes se k tomu vracím také. Možná je to vina překladu, což bude asi nejpravděpodobnější vysvětlení, jak nad tím stále více přemýšlím, ale prostě si myslím, že postavy (ještě ke všemu tak vysoce postaveny) se v té době prostě NEMOHLY zdravit AHOJ… To mi opravdu přijde úsměvné…O drzém chování služebné ani mluvit nebudu, být kalifa a někdo se mnou mluvit takhle, tak mě to asi dost naštve. Dále mi vadilo takové to nevyspělé jednání, něco jako dvorní etiketa si autorka pro potřeby knihy asi nestudovala. No a poslední výtka, tentokrát výhradně k překladu, je označování Chálida za nedorostlého krále, popřípadě oslovění král-dítě. Ach jo, tohle označení se v textu vyskytovalo tak často a mě to pokaždé tak moc praštilo do očí… To opravdu nešlo vymyslet něco lepšího?

No, zdá se mi, že se to tady výtkami jen hemží, ale jen jsem potřebovala zmínit věci, co mi prostě vadily. Kniha sama o sobě je dobrá. Vím, že první díl byl ukončen otevřeně a pokud chcete vědět, jak to skončí, asi vám nezbyde než si druhý díl přečíst. Koncem určitě zklamáni nebudete, ten je fakt parádní. Ale myslím, že to šlo udělat jinak. Kniha se mi líbila, ale je zde spousta ale… Proto dávám stejné hodnocení jako minule a rozhodně nelituji, že se mi tato „pohádka“ dostala do rukou.

Hodnotím 3,5*/5*. Na ČBDB se můžete podívat na detail knihy!

3.5/5

6 komentářů

  1. Tvůj text jsem přeskočila, jelikož mám v plánu číst tuto sérii a nechci si nic vyzradit. Ale mohu říci, že doufám, že se k nim dostanu brzy. 🙂 A docela se na ně těším. 😀

  2. Skvělá recenze, plná emocí, vypadá to, že tě kniha dost oslovila, i když ne vždy pozitivně 🙂

    Já jaksi minula i první díl, nevím, jestli se k této sérii někdy dostanu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *