Deset mrtvých komiků

Myslím si, že tato kniha bude naprosto vyčnívat ze všech typů, co jsem kdy četla. Jasně, detektivka, u mě nic nového pod sluncem. Ale co takhle parodie na detektivku, která je okořeněna satirou a humorem? Něco, co je nám dost dobře známo, ale ve skutečnosti je nám to podáno úplně jinak, ale stále na skvělé úrovni!

Deset mrtvých komiků – Fred Van Lente

Originální název: Ten Dead Comediants: A Murder Mystery

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran:312

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Omega

Jeden ostrov = deset mrtvých komiků

Je jich devět a jsou komici. Každý na jiné úrovni, každý jinak starý, každý má jiné zájmy a každý je prostě odlišný. A každý také dostane SMS od asistentky největšího komika všech dob, který se ale stáhl do ústraní. Mají se zúčastnit víkendu na soukromém ostrově s Dustynem Walkerem, jejich vzorem a insprací. Jenže když tam dorazí, ostrov je opuštěný a ke všemu začne jeden po druhém umírat!

***

Tato kniha mě zaujala už v momentě, kdy jsem ji viděla na stories u Káti. Proto, když mi přišla nabídka od Dobrovského, vybrala jsem si ji k recenzi a hrozně se na ni těšila. A udělala jsem dobře!

Kniha se pyšní tím, že odkazuje k Deseti malým černouškům od Agathy Christie. Agathu Christie mám ráda, její příběhy jsou nezapomenutelnou stopou v detektivním žánru, a tak jsem byla samozřejmě trošku skeptická.

Co mě upoutalo na první pohled, je to nádherné grafické zpracování knihy. Obálka je skvělá a vtipná, ale pozor! Na vnitřní straně obálky najdeme mapu ostrova a samotného domu! Musím říci, že opravdu je vidět, že si s tvorbou knihy dalo nakladatelství záležet.

Moje prvotní myšlenky patřily strachu z toho, že se asi nebudu dobře orientovat mezi postavami, protože přece jen 10 hlavních postav je opravdu hodně. To se také brzy potvrdilo, ale nebojte, na ta jména si brzy zvyknete a zas tak detailně je znát nepotřebujete. Ocenila jsem, že se u postav nešlo nijak extra do hloubky, protože to ke čtení nepotřebujete. I tak si ale k někomu vytvoříte určitou vazbu a věřte, že jeho ztráta vás bude mrzet.

Ze začátku mi přišlo, že příběh není moc čtivý, také jsem se lekla jiného fontu a toho, že mi čtení tak neutíkalo. To ale přešlo a postupem času se do čtení pustíte se vší vervou a bavit vás to bude! Já to přečetla za jeden den!

Příběh tedy nebyl originální, když parodoval jiné dílo, ale to nic nemění na tom, že to bylo pojato skvěle. Napínavé, akční, tajemné, morbidní a vtipné. Cítila jsem tu pomalu přituhující atmosféru a prostě jsem chtěla vědět, kdo za tím stojí!

Co se týče konce – ten se mi líbil, absolutně jsem to netušila a byla jsem nadšená.

Jediná slabší stránka knihy byly takové vsuvky, kde byly přepsány show některých komiků. To mě moc nebavilo, ale jak říkám, byly to jen vsuvky a jen na pár stránek, dalo se to přejít bez utrpení.

Knihu vám určitě doporučuji, nečetla jsem originál od Agathy Christie, ale jsem si jistá, že autor si s knihou poradil skvěle. Moc se mi líbil motiv komiků a smrti pomocí různých pastí na ostrově. Je to taková příjemná a lehká četba, u které se i pousmějete. Dávám 4*/5*!

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání recenzního výtisku. Vy si knihu můžete koupit ZDE.

4/5

6 komentářů

  1. Tak to zní moc dobře, už jen samotný název knihy člověka zaujme. 😀 Navíc ta obálka je fakt povedená, chvíli jsem ji zkoumala, co všechno na ní je. 😀

  2. Tak to je hustý :D. Ta obálka je dosti morbidní, jako určitě i celé dílo. Ale vypadá to jako dost dobré čtení 🙂
    Já teď dočítám něco úplně z jiného soudku – Lidé v pralese od doktora Alberta Schweitzera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *