Furyborn

Myslím, že poslední dobou se derou mezi nejoblíbenější žánry fantasy romány. Obzvláště pak knihy ve stylu Furyborn – historie, magie, drsné prostředí, boje a láska. Furyborn je kniha, která toho neskutečně moc slibovala, jak se mi líbila?

Furyborn – Claire Legrand

Originální název: The Furyborn

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 511

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: King Cool

Krvavá a Sluneční královna čekají, až povstanou...

Lady Rielle má velice blízko ke dvoru, ke korunnímu princi Audricovi a k jeho snoubence (své nejlepší kamarádce) Ludivine. Ti tři se znají již od dětství, ale Rielle stejně skrývá svou lásku k Audricovi. Když ho ale jednoho dne napadnou asasíni, je Rielle nucena Audrica zachránit a využije k tomu své schopnosti, kterými na sebe upozorní. Bude muset projít 7 zkouškami, ve kterých může zemřít. Prokáže tak ale, jestli je Sluneční nebo Krvavá královna…

O celé století později je Eliana, nájemná vražedkyně, nucena opustit své zažité koleje, jelikož zmizí její matka. Musí se tak spojit s povstalci proti Imperátorovi.

***

Tak jo, tahle recenze bude asi hodně dlouhá. Když jsem totiž začala knihu číst, bylo mi hned jasné, že bez poznámek se neobejdu. Ale pozor, můj malý zápisník šel pryč, protože na tohle jsem si musela pořídit sešit!

Začnu asi tím, že Furyborn byla opravdu vychvalovaná kniha, takže jsem se na svou reading copy neskutečně těšila. Když jsem ale přečetla prolog, spadla mi brada a já absolutně nechápala, co jsem to přečetla, a hlavně proč jsem to přečetla! Prolog mi totiž neskutečně zamotal hlavu a já nepochopila kdo, s kým, jak a proč.

Doufala jsem, že tohle v průběhu čtení trošku odezní, ale bohužel. Já jsem byla zmatená fakt dlouho! Dokonce jsem nad knihou lámala ruce se slovy: ,,Jsi prostě nádherná, chci tě milovat, tak se tak koukej chovat!“ Díkybohu na straně 220 mé zmatení začalo pomalu opadávat a já se tak mohla naplno ponořit do toho nádherně propracovaného světa a charakterů.

V průběhu čtení narážíme na dvě časové linie. Druhý věk, ve kterém vystupuje Rielle a třetí věk, kde se seznamujeme s Elianou. Rielle mi byla neskutečně sympatická a skvěle mi v knize seděla. Naopak Eliana mě místy dost štvala a lezla mi na nervy. To všechno ale kompenzovalo to drsné prostředí a akce, při kterých Eliana aspoň ukázala, že ji nenávidět nemusím. Jo a bráška Eliany? Zbožňuju ho!

Jak již jsem naznačila, kniha je jeden velký pletenec a já ani po dočtení nemám pořádek úplně ve všem, i když jsem otravovala tak půlku instagramu s tím, ať mi to vysvětlí. Ke konci toho hodně zapadlo, ale myslím si, že na hodně věcí si budeme muset počkat, což je podle mě škoda.

S pár lidmi jsem se shodla na tom, že by vůbec nebylo od věci na konec knihy umístit nějaký slovník, protože chvíli budete ve jménech, názvech a pozicích mít nepořádek. V knize sice vysvětlivky jsou, ale upřímně, moc mi nepomohly. I když je to graficky zpracováno luxusně, chce to slovník!

Kniha je považována za něco mezi young adult a fantasy. Jestli vám můžu radit, tak mladším čtenářům toto opravdu nedoporučuji, zaprvé to nepochopíte, je to opravdu komplikované, a zadruhé se v knize vyskytuje několik scén se sexem.

Pokud ale máte rádi drsné prostředí, akci, napětí, lásku a boje (a teda, nebude vám tolik vadit to zamotání, což podle mě bylo ale dost brutální), běžte do toho, nebudete litovat!

Knize dávám 4*/5* a počkám, jestli mi další díl pomůže udělat si v tom pořádek.

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání recenzního výtisku, právě ZDE si knihu můžete koupit i vy!

4/5

16 komentářů

 1. Řekni mi, proč poslední dobou jsou tak samé skvělé knihy? Kdo si na to má dělat čas? 😀 A hlavně ten seznam přání se pak hrozně rychle rozrůstá. 😀

 2. Tak tohle ale zní jako něco pro mě, i když mě trošku odstrašuje, že to byl do strany 220 zmatek. 😀 Ale když už jsem ten „starý“ YA fantasy čtenář, třeba mi to sedne. 😀

 3. Hanča hodně ráda čte fantasy, já ne. Já spíš historické, ale to víš :D. Upřímně, jak jsi popisovala děj, tak jsem se taky ztrácela :D. Některé knihy jsou na zabloudění fakt hrozné :/. Já mám knihu, kde každou kapitolu vypráví jedna postava (jsou 4 postavy). Tam jsem si také napsala vysvětlivky, kdo je kdo. Ale pamatuji si, že když jsem četla Lakomce k povinné četbě, že tam měli vepředu postavy pěkně charakterizované, kdo je kdo. Což je podle mě moc fajn 🙂

 4. Tak teď nevím. První odstavec recenze jsem četla 3x, protože jsem prostě nechápala. Tak jsem si šla přečíst ofiko anotaci a konečně rozumím.

  Zbytek recenze už byl naštěstí v pořádku a já se dozvěděla vše, co jsem potřebovala. To jest, že se do knihy vrhat nebudu. Počkám než vyjde další díl. Mrknu na reakce šršího okolí a pokud budou nadšení, tak si oba díly přečtu.

  Číst teď něco, co má podle anotace a vlastně i podle tvé recenze potenciál na dost dobrý příběh, ale je to zmatenější a chybí tomu pokračování, by teď nebylo úplně to nejlepší pro mě.

  Vyčkám a uvidím. 🙂 Každopádně moc pěkná recenze. Zase si mi krásně přiblížila, co můžu v knize čekat. Akorát teda ten první odstavec (Lady Rielle…) mě dost zmátl. O:-)

  Nevíš, na kdy plánuje nakladatel další díl? 🙂

  1. Bohužel, je to řečeno ve zkratce. Je to zmatené, ale vypisovat to dopodrobna, tak by byly spoilery 🙂.
   Jelikož kniha vyšla oficiálně 3.6., další díl tipuji až na další rok, ale zatím to nikde potvrzené není 🙂

 5. Kombinácia „historie, magie, drsné prostředí, boje a láska“ znie dobre, ale nemám veľmi rada mätúce knihy. 😀 Tak uvidím, či sa na túto odhodlám.

 6. Aaaaaa, já jsem na tuhle knihu tak strašně moc zvědavá, že mě ani ty tvoje poznámky o tom, že je to zamotané, neodradí. Hrozně se na to těším, protože ta kniha má fakt skvělou propagaci a je nacpaná všude, takže jsem nejvíc natěšená. Navíc jsem na Furyborn v jedné knižní štafetě, takže jsem na to zvědavá! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *