Arabella z Marsu

Každý si jednou za čas přečteme něco, co je úplně mimo náš obvyklý žánr. Někdy nás tyto knihy překvapí, jindy zklamou. Občas ale narazíme na tu, která nám dokonale sedne. Toto se stalo i v případě Arabelly z Marsu.

Arabella z Marsu - David D. Levine

Originální název: Arabella of Mars

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2016

Počet stran: 400

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Omega

Co byste udělali, abyste zachránili rodinu?

Arabella Ashbyová je mladá šestnáctiletá dívka, jejíž rodiče vlastní plantáže na Marsu. Jenže její matka už má dost toho, že se Arabella nechová jako pravá anglická dáma, a tak cestují z Marsu do Londýna. Ano, v roce 1812 už je možné cestovat na vzducholodích vesmírem!

Jenže po pár měsících v Londýně se Arabella dozvídá zdrcující noviny z Marsu a vypadá to, že rodinné vazby by mohly rychle zaniknout. Proto se vydává v přestrojení za chlapce na obchodní loď, kde je k ruce kapitánovi, který si ji oblíbil pro její technické znalosti. Ale cesta není vůbec jednoduchá, a co ji vůbec čeká na Marsu?

***

Arabella z Marsu je klasická steampunková kniha. Jak již jsem řekla, je to úplně mimo mé oblíbené žánry. Ovšem pokud máte rádi sci-fi anebo dokonce rovnou steampunk, jděte do toho!

Kniha je rozdělena na tři části: Mars, kdy se Arabella musí dostat z Marsu do Londýna, aby se naučila vybraným způsobům. Cesta, kdy je nucena pracovat na obchodní lodi, aby zabránila katastrofě a Mars.

Abych byla upřímná, v první části mi trošku trvalo, než jsem se zorientovala. V druhé části, kdy jsem poznávala, jak probíhá práce na lodi, mi dělalo problém pochopit, jak co funguje. Přece jen nejsem skalní fanoušek sci-fi a těchto technických věcí. Toto ale naprosto vyvážil styl psaní. Autor, díkybohu, že je to autor, skvěle vystihoval situaci a nedával příliš velký prostor pro výlevy citů, jak by to asi udělala autorka. Kniha se četla svižně, bavila mě, hlavní hrdinka byla sympatická. Žádná samozvaná spasitelka světa, nebo ufňukánek, prostě dívka, co chce zachránit rodinu.

Abyste si ale nemysleli, že je kniha bezduchá, tak vás musím vyvést z omylu. Je emotivní, nechává vás, ať nad postavami přemýšlíte a sledujete, jak se vyvíjí vztahy mezi posádkou. Co jediné bych vytkla, tak to, že mohl dát větší prostor kapitánovi, který v další části zaujímá hodně místa. Ale stále nám zbývají další díly, tak doufám, že si s tím autor pohraje.

Možná si říkáte, co se tak celou knihu na lodi může dít. No, řekla bych, že se tam toho děje hodně. Kniha je doslova nacpaná dějem. Něco se stane, nějak to dopadne a vzápětí přichází něco nového, a tak stále dokola. Je to napínavé a hrozně zajímavé, ale později mi ten vzorec přišel už takový nápadný. Neočekávejte žádné zvraty, o tom to není, je to o tom, abyste vše prožívali právě s Arabellou a viděli vše z pohledu dívky, jejíž slovo v této době nemělo skoro žádnou váhu.

Co musím opravdu pochválit, je vystihnutí atmosféry Marsu, to se mi moc líbilo a dokázala jsem si tak představit něco, co skoro nikdo naživo neviděl. A samozřejmě konec! Ten byl naprosto parádní a já se tak moc těším na další díl! Jedno speciální díky je za to, že je ten konec uzavřený a já nemusím netrpělivě vyčkávat, až další díl vyjde.

Myslím, že vám tuto knihu mohu vřele doporučit. Pokud jste nic takového nikdy nečetli, tak je asi na místě si trošku rozšířit obzory, věřte mi, že neuděláte chybu. Já to dočítala v jednu ráno! To už svědčí o nějaké kvalitě 😀 . Knize dávám 4*/5* a nechávám si rezervu na pokračování.

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání recenzního výtisku, právě ZDE si knihu můžete koupit i vy!

4/5

10 komentářů

 1. Tak jo, píšu si na seznam další knihu. 😀 Hodně, ale hodně mě láká vyzkoušet steampunk. Takže tohle je pro mě jasná volba na to ozkoušení. 😀

 2. Sci-fi jde taky dost mimo mě, ale jsem strašně ráda, že na mě Arabellka včera zbyla, protože se těším, až si přečtu něco úplně jiného. A když si dočítala v jednu ráno? Tak to bude asi pecka! 😀 Jsem strašně zvědavá, jak si budu celý ten svět představovat…:-D

 3. O takových knihách jsem nikdy neslyšela. Sci-fi nečtu vůbec, ale je fajn, že někdo takové knihy tvoří. Je to něco jiného, co někoho může zaujmout 🙂

 4. Tak sci-fi ani steampunk není úplně můj šálek kávy, ale z tvé recenze to vypadá na dost dobrou knihu. Asi ne něco, co bych si nutně potřebovala přečíst ale určitě něco, co stojí za zmínku. Uvidím, zda se ke knize v budoucnu dostanu.

  PS: v jedné větě ti ulétlo Z 😉 🙂 (Proto se vydává v přestrojení Za chlapce na obchodní loď) Ale jinak moc hezká recenze, jak obsahově, tak esteticky 🙂

  Měj se hezky
  …ARI
  Ariino šeptání do větru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *