Lolita

Každý si jednou za čas chceme přečíst nějakou tu klasiku. Někoho tato činnost potkala na střední, mnohé povinná literatura nebavila, ale hodně lidí se ke klasice po několika letech vrací, protože teprve nyní se dostávají do té fáze, že to chápou. Lolita je kniha, která mě zaujala už dávno, ale i během maturitního období jsem si na ni našla čas, i když jsem ji do školy nečetla. A jsem ráda, že jsem měla tu možnost!

Lolita - Vladimir Nabokov

Originální název: 

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 1955

Počet stran: 384

Vazba knihy: paperback

Vydalo: Paseka

Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše.

Lolita je výstřední zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta, který po ztrátě své lásky začal směřovat svou pozornost na nymfičky – mladé dívky. Když se dostane do podnájmu Charlotty Hazeové, pozná její 12letou dceru Dolores. Do L, Lo, Lolo, Lolity, Dolly, se zamiluje. Po několika měsících se stává jejím otcem, aby jí byl ještě blíže, ale v ten moment se jeho láska mění v závislost a posedlost…

***

Jak již jsem zmínila, Lolita je ona klasika, ke které se mnoho lidí po několika letech vracejí. Já jsem před hodně dlouhou dobou měla možnost vidět film, ale když se teď zpětně ohlédnu, vůbec nic si z něj nepamatuji. Možná je to i dobře, aspoň jsem knihu četla se zájmem.

Výše jsem také uvedla, že kniha je zpovědí samotného hlavního hrdiny, který nám poodkrývá část jeho života a my máme možnost poznat, jaký doopravdy je a jaké měl důvody k tomu, co udělal. Čekejte tedy mnoho dlouhých popisných pasáží a pouze minimum přímé řeči, ale nebojte, je tam!

V knize se také vyskytují četné úryvky ve francouzštině, ale nevěšte hlavu, pokud jazykem lásky neumíte ani pozdravit. Na konci knihy se totiž nachází rejstřík s vysvětlivkami. Ten jsem ale tedy moc nepoužívala, protože jsem si vystačila s kontextem.

Jako celek kniha ale působí naprosto vytříbeným dojmem. Jistě, odmyslete si to výstřední a kontroverzní téma. Ta kniha by měla problém s vydáním i dnes, ale nehledě na to, jaké pasáže se v knize vyskytují, je vše napsáno absolutně nevulgárně, bez sprostých výrazů, dokonce by se dalo i říci, že je používán nádherný a těžký jazyk. Věty jsou tvořeny tak, že to čtení samotné moc plynulé není, protože si Nabokov očividně s každým slovem pohrál, ale dohromady to dává nádherný celek, ve kterém je použitý nádherný jazyk. Tohle vám jednoduše jen tak někdo nenapíše.

Možná jste se lekli, že je to nuda. Jistě, někoho to čtení bavit nemusí a já to chápu, bylo to zdlouhavé a občas nezáživné, ale mně se to líbilo. Prostředí na mě působilo tak, jako bych tam byla a já si tak čtení opravdu užila.

Celkově to na mě působilo velice dojemně. Nakonec vám dojde, že je to skvělý a originální příběh.

Ještě zmíním, že ke 120 výročí narození Nabokova jsem měla možnost číst jednu ze čtyř nových vydání. Ty obálky jsou prostě nádherné!

Myslím, že pokud knize dám 4*/5*, bude to adekvátní hodnocení!

Tímto chci poděkovat obchodu Kosmas za poskytnutí výtisku. Knihu můžete zakoupit přímo ZDE.

4/5

10 komentářů

  1. Mám dojem, že jsme ji také měli v maturitním výběru, ale mě se ruští novodobí autoři opravdu nehodili do kontextu, takže jsem si ji nevzala 😀
    Díky za recenzi :))

  2. Lolitu jsem nečetla, ale samozřejmě jsme se o ní učili 🙂 také si myslím, že i po maturitě se k nějakým klasikám vrátím. 20 knih k matuře už mám dávno přečtených, teď si čtu, co chci a myslím, že některé si také vyberu, i když ne do seznamu. 🙂
    Nedávno jsme byli v Jihlavě na divadle Obraz D. Graye. Kdybych předtím knížku nečetla, vůbec bych ten děj nepochopila! Ani tam nebyl probodnutý obraz, což je přece zásadní! Zklamání. Prvně vždy kniha. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *