Dívka ve věži

Vzpomínáte, jak jsem se tu rozplývala nad Medvědem a Slavíkem, kterého hrdě mohu prohlásit za jednu ze svých nejoblíbenějších knih? Tak se mi do rukou dostal druhý díl této fantastické série! Dívka ve věži je totiž skvělé pokračování!

Dívka ve věži – Katherine Arden

Originální název: The Girl in the Tower

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 370

Vazba knihy: vázaná s přebalem

Vydalo: King Cool

Skýtá město větší bezpečí než les?

Vasja se rozhodne z Lesní země utéct, protože ji lid považuje za čarodějnici. U Mrazíka se zotaví a po několika dnech se rozhodne, že se stane poutníkem, nebude se vázat a vydá se cestovat Ruskem na svém koni Slavíkovi. Cestuje převlečená za chlapce, protože středověké Rusko není pro osamělé dívky na cestách bezpečné.

Vlastně není bezpečné vůbec, protože neznámí nájezdníci, kteří za sebou nenechávají žádné stopy, vypalují vesnice a ruský lid má strach. Vypátrat útočníky se vydá velkokníže spolu se svým bratrancem Sašou, který kdysi odešel od rodiny, aby se stal mnichem. Při této cestě potkají mladého chlapce na nádherném koni a Saša v něm pozná svou mladší sestru Vasju. Je nutné udržet ji v tajnosti…

***

Upozornění pro Lenču: v textu se četně vyskytuje slovo Rusko a komentování ruské kultury! 😀 

Z nádherné a tajemné Lesní země se dostáváme do víru moskevského života a politických intrik. To mě trošičku mrzelo, protože les měl své kouzlo, ale musím říci, že mi to příběh naprosto vynahradil.

Naše oblíbená, sympatická a odvážná Vasja se rozhodně žít na vlastní pěst, což se Mrazíkovi moc nelíbí, ale musí ustoupit. To je první bod, u kterého se pozastavím, protože mi to udělalo neskutečnou radost. V prvním dílu byl vztah Mrazíka a Vasji jen tak lehce nastíněn, ovšem v tomto druhém dílu se můžete těšit na pomalu se rýsující romantickou linku, která aspoň mně zahřála u srdíčka. Vše bylo líčeno tak hezky a pozvolně, že jsem se do toho dokázala nádherně vcítit a mohla si to tak 100% vychutnat.

Ale nemyslete si, že se to točí jen kolem romantiky! Celé knize totiž dominuje akce, tajemno, magie a intriky. Zkrátka kombinace, která nenechá nikoho chladným. Oproti předešlému dílu, který jsem si neskutečně zamilovala, je tady oné akce o trochu více, to ničemu ale nevadí, protože už přece nejsme uprostřed lesů, ale v ruchu velkoměsta. Dokonce se zde najdou i zvraty, které nám pomalu poodhalí celou pravdu o vypalování vesnic.

Myslím, že by byl hřích nevyzdvihnout spisovatelský um autorky, protože je celá kniha opět psána nádherným stylem, který nás okamžitě chytne. Já jsem se začetla v podstatě hned, jak jsem knihu vzala do ruky. Třešničkou na dortu je autorčino popisování a líčení, které tomu všemu dodávalo tu správnou atmosféru.

Pokud se bojíte počtu stránek, bojíte se zbytečně. Pokud aspoň trochu milujete Rusko (tak jako já, hehe 😀 ) , nebo vás zajímá ruská kultura a folklor, začtete se a nepřestanete, dokud neskončíte. A garantuji vám, že vám ten konec zlomí srdíčko. Protože mně ho zlomil. Už jen z toho důvodu doufám, že třetí a poslední díl mi sedne a skončí tak, jak já doufám, protože tyto předchozí dva díly mají skvělý náběh. Díky mému úžasnému Ježíškovi, který mi zprostředkovává recenzní výtisky – Kátě, mám informace, že závěrečný díl by měl vyjít asi na jaře příštího roku. Takže já se asi ukoušu nedočkavostí, protože po dočtení mám příšernou čtecí kocovinu (ano, tak dokonalá ta kniha byla), ale aspoň už vím, že to nevyjde o rok později, za což jsem neskutečně vděčná.

Takže slovo závěrem. Pokud jste ještě nečetli Medvěda a Slavíka a tím pádem jste se nedostali ani k tomuto dílu, okamžitě to napravte. Je to prostě pohádka, která mě dostala do kolen!

Tímto chci poděkovat obchodu Knihy Dobrovský za poskytnutí výtisku. Knihu můžete zakoupit přímo ZDE.

5/5

10 komentářů

  1. Děkuji za upozornění 😂. I tak jsem měla odvahu a přečetla si celou recenzi 😀
    Taky jsem proti Rusku nic neměla 😀😀
    To video je úžasný! Jak běží a v něm je ten les 🙂 ❤

  2. Vážně to zní dobře, ale když říkáš, že ten konec bude velice zajímavý a pokračování zatím ještě nebude, tak si tuto sérii ponechám mimo. 😀 A počkám si, až bude třetí díl, abych nemusela nedočkavě čekat na jeho vydání. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *