Medvěd a Slavík

Já jsem se zamilovala. Tato kniha, co vám dnes představím, mě neskutečně vzala za srdce. Nechápu to, vůbec to nechápu. Ale jestli se chcete cítit stejně, jako já. Přečtěte si dnešní recenzi na knihu, která se stala jednou z mých nejoblíbenějších…

Medvěd a Slavík – Katherine Arden

Originální název: The Bear and the Nightingale

Rok vydání: 2018

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 344

Vazba knihy: vázaná s přebalem

Vydalo: King Cool

Pohádka o Mrazíkovi znovu ožívá!

Ve středověkém Rusku, na severu, v Lesní Zemi, žije dívka Vasja. Její matka zemřela při porodu a ona tak vyrůstá mezi bratry, sestrou, otcem a chůvou Duňou. Duňa už od věků vypráví dětem pohádky o Králi mrazu – Mrazíkovi, ale i o různých démonech a čjortech, kteří chrání domy a přírodu.

Vasja je už od malička považována za ne příliš hezkou a zdivočelou, navíc vidí všechny bájná stvoření z pohádek a příběhů. Ať už domvoje, který chrání dům, vazilu, který chrání stáje, nebo rusalku. Její otec se po čase rozhodne, že se znovu ožení. Do domu přivede macechu Annu Ivanovnu. Co ale nikdo kromě Vasji netuší je, že Anna má tento podivný dar také. Nicméně tyto dvě si blízké nebudou. Anna Ivanovna dělá Vasje ze života peklo, nemá ji ráda a ve všem upřednostňuje svou vlastní dceru Irinu. Vše se komplikuje, když umírá místní báťuška a je povolán nový. Otec Konstantin v kostele káže proti zažitým tradicím, lidé tomu věří, a tak se stává, že duchové jsou oslabeni a v lese čeká probouzející se zlo…

***

Tak, a teď budu psát hodně v superlativech.

Po knize jsem koukala už okolo Vánoc, kdy mě neskutečně zaujala ta nádherná a tajemná obálka. Bohužel jsem po knize nakonec nesáhla, ALE! Ono se zas tolik nestalo, protože Knihy Dobrovský mi udělali v březnu radost a tento skvost zařadili do akce, kdy byl o polovinu levnější! Na nic jsem nečekala a knihu si hned koupila a PANE BOŽE! Já jsem tak ráda, že jsem to udělala!

Nehledě na to, že se mi autorka takhle strefila do chuti, protože mám Rusko moc ráda a celkově je mi hodně blízké, tak ta knížka byla napsána tak neskutečně dobře! Nebudu zastírat, že to možná bylo ze začátku takové těžší, protože známe ruská jména, že, a navíc těch postav tam bylo opravdu hodně. Druhou věcí, co čtení malinko komplikovalo, byl takový chaotický děj, který se ale postupem času spolu s postavami ustálil a já se krásně zorientovala.

Příběh je krásný a tajemný. Odvážná Vasja je schopna obětovat svůj život, aby udržela vše při starém, ale má proti sobě mocného nepřítele. Medvěda.

Ale teď pozor, dostáváme se k tomu, co jde trošku hůře popsat a je to takové složitější na pochopení. Některé postavy, nebo věci v knize mají vícero významů. Například Medvěd. Není to medvěd. Nebo spíše by v knize řekli, že to je medvěd, ale i není. Nebo Slavík, je to slavík, ale i nádherný kůň. Všechno v příběhu má svůj skrytý význam a chce to trošičku popřemýšlet. Ale garantuji vám, že jakmile vám to dojde, bude to pro vás pecka.

Vasja mi naprosto skvěle sedla. Myslím, že takováto hlavní hrdinka je v dobrodružných knihách nepostradatelná, protože právě ona celou tu knihu dotahuje k dokonalosti.

Co se týče děje samotného. Je to napínavé a obalené jakoby mlhou, která nám pomalu poodkrývá skutečnost. Ono to celé plyne hodně pomalu, je to typicky rusky těžké čtivo, které vrcholí těsně před koncem.

Já jsem si čtení strašně moc užila. Miluju ruskou kulturu a ruský folklor a díky skvělému autorčinu popisování jsem si celou knihu zamilovala. Moc se těším na další díl, který mi z Knih Dobrovský nabídli.

Pokud máte rádi lehké tajemno a zasněžené ruské lesy, toto je jednoznačně pro vás!

Pokud se chcete podívat na detail, můžete na ČBDB!

5/5

8 komentářů

  1. Ta obálka je naprosto nádherná. Když jsem na knihu poprvé narazila, tak mě hodně zaujala obálka. Dá se na ní kochat. 😀
    Ale tedy, vidím to na to, že bych tuto knihu mohla rovnou i zkusit. Zní to moc dobře. 🙂

  2. Už dlouho váhám, jestli si tuhle knihu přečíst. Protože, kdo má na všechny ty knižní skvosty čas, že? 😉 Ráda se na ni ale v budoucnu podívám. 🙂

  3. Moc hezky napsaná recenze 🙂 Knížku jsem taky četla a líbila se mi 🙂 Jen to bylo na mě trochu pomalé. Ale teď se stejně chystám na pokračování 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *