Květy nad peklem

Zase jsem se po dlouhé době dostala k detektivnímu thrilleru a jako…páni. Tohle byla pecka! Napětí, temné lesy, horské městečko a zrůda v lesích!

Květy nad peklem – Ilaria Tuti

Originální název: Fiori sopra l‘inferno

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 351

Vazba knihy: vázaná s přebalem

Vydalo: Argo

V lesech číhá zrůda…

Na lesní stezce je nalezen mrtvý muž bez očí. Jeho tělo je naaranžováno, aby v kontrastu s přírodou tvořilo jakousi morbidní krajinku. Případu se ujímá šedesátiletá komisařka Teresa Battagliová, která si nikdy nebere servítky a práce s ní je pro mnohé složitá. Nicméně Teresa, ačkoli se to nezdá, je velice empatická, a tak dokáže pomalu, ale jistě zjišťovat, kdo je onen vrah. Ale dětem se za okny objevuje strašidlo s lebkou a jako by toho nebylo málo, zmizení přibývá.

Co vlastně skrývá uzavřené italské městečko?

***

Tak tohle, dámy a pánové, to byl masakr. Jasně, docela rádoby vtipné přirovnání by Maya, haha. No nic. V knize narážíme na morbidní vraždu, které se ujímá zatvrzelá komisařka, která s nikým nemá nervy, takže chudák nový inspektor Massimo Marini schytává její nálady jako první. No dobře, abych Terese nekřivdila.

Teresa Battaglinová je hlavní postava, která mi ze začátku byla opravdu hodně nesympatická. Nicméně autorka to díky bohu zachránila a já si v průběhu knihy komisařku oblíbila. A to hodně. Postupně se totiž dostáváme pod její slupku a zjišťujeme, proč vlastně taková je. Ano, objevuje se tady ten klasický vzorec – hlavní hrdina je zatvrzelý, protože se mu v životě stala nějaká křivda a on se s ní nevyrovnal. Nicméně tady nám autorka minulost Teresy tají, takže se dozvídáme jen to nejnutnější, ale do hloubky se nejde. To samé u Massima. Víme, že byl k Terese přidělen a že se přistěhoval. Proč, to zůstává záhadou. Už jen kvůli tomu doufám, že autorka plánuje další díly, protože postavy nebyly to jediné, co mě v knize nadchlo.

Příběh se totiž odehrává v podhůří italských Dolomit, v malém městečku, které je uzavřené samo do sebe a nechce mezi sebe nikoho pustit. Právě tam se odehraje první vražda, která rozpoutá kolotoč dalších brutálních napadení. Kdosi na své oběti číhá v lese a jedná opravdu brutálně. Zní to dost šíleně? No počkejte, to jsem vám nevychválila autorčin styl psaní. Na to, že autorka psala psychologický thriller o brutálním masakrování, bylo vše popisováno naprosto nádherně. Teď myslím tu přírodu 😀 . Autorka totiž popisuje tak krásně poeticky, takže během čtení máte pocit, jako byste se nacházeli přímo uprostřed lesa, kde nevidíte nic než hustou mlhu, která se vám točí kolem kotníků a jediné, co slyšíte, je křupnutí klacíku pod vašima nohama, jenže to samé uslyšíte za chvíli zpoza stromů. A garantuji vám, že to srnka není.

Teď se zaměřím na pointu příběhu. Takových zápletek je v knize několik a já jsem bohužel pár z nich odhadla už hodně dopředu. Ačkoli je příběh ze začátku hodně komplikovaný, postupem času se vše pomalu třídí a vy zjišťujete, jak to vlastně bylo. Poznáváte psychiku samotného vraha, protože pár kapitol je popisováno přímo z jeho pohledu. A to se autorce povedlo podle mě dokonale. Nevím, odkud čerpala, ale (teď nebudu spoilerovat) pokud se opravdu něco takového, co vedlo k tomu vraždění, dělo, jdu si to hned vyhledat! Ale zpět k věci. Takže když už zjistíte, kde se ten vrah vzal, nezoufejte, ono to sahá hodně do minulosti, takže se tam těch zápletek najde víc a na konci budete opravdu vyvaleně koukat, co že jste to vlastně přečtli. Prostě napínavé až do poslední chvilky.

Já jsem si čtení opravdu užívala. Sice jsem knihu četla týden, protože mi do toho skočila první maturitní zkouška, ale jsem ráda, že jsem se mohla odreagovat právě něčím takovým. Chvíli jsem si připadala, že jsem se přenesla do samotného děje. To bylo prostě luxusní. I ten název je tam vysvětlený! Doporučuju, doporučuju, doporučuju!

Tímto chci poděkovat knihkupectví Kosmas za poskytnutí výtisku. Knihu můžete zakoupit přímo ZDE.

4.5/5

4 komentáře

  1. Četla týden :D? To je fakt hrozně dlouho 😀 (ironie, samozřejmě :D).
    Strašidelné, strašidelné. Tý jo, to bych nedala. Snad jsem ti zrovna v tu chvíli nenapsala 😀

  2. Wow! Už jsem dlouho nečetla dobrý thriller/detektivku a dost na nich ujíždím. A tohel teda vypadá dost dobře i právě prostředím. Jen mě teda štve, že hlavní vyšetřovatel musí být protivnej, kvůli dětství/minulosti, nebo alkoholik, nebo workoholik, nebo přepracovanej, nebo v depresi, nebo ideálně všechno dohromady…:-D Už taková klasika. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *