Erebus

A teď potěším všechny milovníky historie. Pokud ale patříte k těm, kteří milují zámořské objevy, určitě zůstaňte, protože tohle je kniha přímo pro vás!

Eresbus, příběh ztracené lodi – Michael Palin

Originální název: Erebus: One Ship, Two Epic Voyages, and the Greatest Naval Mystery of All Time

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 352

Vazba knihy: vázaná s přebalem

Vydalo: Pangea

Tragická Franklinova expedice

Erebus, v překladu nejhlubší peklo, a Terror. Dvě sesterské lodě, které byly postaveny pro účely Admiralty. Erebus začínala jako hlídkující loď ve Středozemním moři. Po několika letech byla s Terrorem vybrána jako vhodný kandidát pro expedici na Antarktidu. Byly tedy obě přestavěny, aby vyhovovaly drsným mrazivým podmínkám a získaly posádku. Erebus v čele s kapitánem Rossem a vždy přehlížený Terror s kapitánem Crozierem se tak vydaly na mnoholetou expedici, která ale nezískala kýženou popularitu, ačkoli při ní šlo mnohdy o život.

Po několika letech ale bylo rozhodnuto, že tyto dvě lodě vyrazí na expedici ještě jednou. Tentokrát proto, aby objevily Severozápadní cestu. Erebu tentokrát velel zkušený kapitán John Franklin a kapitán Terroru byl opět kapitán Crozier. Jenže obě lodě roku 1848 zmizely a až po několika letech, kdy byly vysílány různé expedice pro záchranu všech 120 mužů, bylo zjištěno, že všichni zemřeli. Lodě totiž zamrzly na několik dlouhých let. A pak už bylo pozdě.

***

Zdá se vám to jako masakr? On to totiž masakr je.

Jak již jsem několikrát říkala, vždy jsem byla zblázněná do tragédie ohledně Titanicu a Titanicu obecně. Nikdy jsem neměla potřebu vyhlížet jiné lodní tragédie. A tak by to také zůstalo, kdyby mi obchod Knihy Dobrovský nenabídl recenzní výtisk této nádhery, která vyjde až 30. 04. 2019. Historii mám moc ráda a kniha mě zaujala, takže jsem neváhala ani minutu a řekla si o ni.

Když jsem knihu představovala na Instastories, bylo mi od mnohých čtenářů sdělováno, že tento příběh je velice zajímavý a tajemný. No zkrátka mi to bylo vyhajpováno takovým způsobem, že jsem se musela hned pustit do čtení. Jediné zklamání jsem zažila, když jsem předpokládala, že celá ta kniha se bude točit jen a pouze o Franklinově expedici. Jasně, že se kolem ní točila, ale až ke konci, protože kniha samotná nám obě lodě nejprve představuje a my vlastně poodkrýváme roušku osudu obou těchto velikánů. Takže hezky od postavení, přes hlídkování ve Středozemním moři, následně zjišťujeme, jak probíhaly expedice na Antarktidě, až se blížíme k hořkému konci.

Určitě to není čtení na jeden večer. Jsou to fakta a spousta jmen, takže se v tom nejspíše budete ztrácet jako já, nicméně autorův styl psaní je opravdu nádherný, takže je to psáno čtivou, mnohdy vtipem zavánějící formou.

Celá kniha je navíc doplněna o všechny možné kresby, náčrtky, fotografie a mapy, abychom si to celé mohli představit.

Je vidět, že Michael Palin sesbíral všechny možné dokumenty a že je opravdu velkým fanouškem této tragédie, protože si na psaní dal záležet a je to vidět. Cokoli budete potřebovat, tak v knize najdete.

Jediné mínus u knihy je, že se opravdu špatně orientuje ve jménech. Takže pokud nejste závislí na této tragédii již nějakou dobu a nejste zběhlí, určitě byste se mnou ocenili nějaký rejstřík se jmény a pozicemi dotyčných.

Mně se kniha opravdu líbila, do čtení jsem se dokázala ponořit a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco nového, co mě tak moc zaujalo. Všemi deseti vám tuto knihu doporučuji.

Tímto chci poděkovat Knihám Dobrovský za poskytnutí knihy. Právě u nich se můžete knihu předobjednat!

5/5

4 komentáře

  1. Četla jsem knihu Sůl moře (která je od mé nejoblíbenější autorky) a ta také vypráví o potopení lodi, ale její příběh se tolik nezpopularizoval jako Titanic. Určitě přečti! Stojí to za to:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *