20000: O místech a lidech

Moc vás všechny po pár dnech zdravím! Dnes bych vám chtěla představit knihu, která nás zavede do dvaceti různých českých měst a obcí, ale ne ledajakých!

20000: O místech a lidech – Michaela Hečková, Matěj Chabera

Originální název:

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 206

Vazba knihy: paperback

Vydalo: Tolerdance

,,Velká architektura velká města nepotřebuje“ – Jan Vondrák

Všichni to jistojistě známe, neobvyklé domy, stavby, útvary… Ve městech se objevují velice často, protože tímto směrem se dnešní společnost ubírá. Moderna. Každý chce mít všechno minimalistické, čisté, čistě funkční. Známe ony holé a šedé zdi, které na nás působí poněkud neosobním dojmem, ale takovým zvláštním způsobem přitahují naši pozornost.

Ale co se stane, když takovéto architektonické výkřiky najdeme v malých českých obcích, nebo městečkách.

***

Jak jistě všichni víte, protože vám to tak tisíckrát opakuji, tak studuji cestovní ruch. Tím pádem mě opravdu hodně zajímá architektura, historie, ale i současné dějiny. A proto, když mi přišla nabídka přímo od autorů této knihy, ani jsem neváhala a přijala ji.

Konečně něco, co vyzdvihuje i obce, říkala jsem si. (Ano, bydlím na vesnici, to už jsem také říkala.) Takže pro mě bylo příjemným překvapením, když jsem zjistila, že kniha bude pojednávat o neznámějších stavbách moderní architektury právě na malých městech anebo obcích.

Když se mi dostala do rukou, zběžným pohledem jsem zjistila, že splnila všechna má očekávání: je to příjemný paperback, který obsahuje mnoho, mnoho krásných fotek a nějaký ten text, abychom se o každé stavbě spolu s její „domovinou“ něco dozvěděli. Nechybí představení místa, kde se objekt nachází a od popisu, jak ke stavbě, nebo rekonstrukci došlo, přes náčrtek půdorysu, až po tabulku se závěrečným shrnutím zjišťujeme všechny důležité podrobnosti.

Je určitě na místě zmínit, že textu naštěstí nebylo hodně, protože to se podle mě do takových publikací nehodí. Při čtení jsem se tak necítila, že jsou na mě valeny informace, které ani nemohu vstřebat. Je tam opravdu psáno jen to nejnutnější a třešničkou na dortu jsou komentáře osob, které se na projektu podílely. Vše je psáno hezky čtivě, navíc autorka má opravdu dar upoutat pozornost, protože její popisy objektů jsou skvělé, ani nevíte jak, ale provede vás ať už galerií, nebo hospodou tak, že si budete připadat, jako byste tam byli.

A pak přišla chvíle, kdy jsem nevěřila vlastním očím! V publikaci se vyskytují dvě města, která bych mohla nazvat svou domovinou! Nutno podotknout, že o zmíněných stavbách jsem neměla ani tušení, takže jsem si krásně rozšířila obzory.

Jasně, vyskytují se zde i objekty, nad nimiž jsem nevěřícně vrtěla hlavou, ale to je prostě úděl dnešní moderní architektury. Je prostě pravda, že na vše má každý člověk jiný názor.

Jediná maličkost, která podle mě knize ubírá na kráse, je fotka na přebalu, která může nevědomky odradit čtenáře, protože málo lidí zaujme zeď. Nicméně jak již jsem říkala, v knize se vyskytují opravdu nádherné fotografie, takže tímto se nenechte ovlivnit.

Na konec ještě zmíním, že toto opravdu není kniha pro každého. Pokud vám architektura nic neříká, nebo vás nezajímají zastrčená místa v České republice, tak si čtení určitě neužijete. Ale jelikož já jsem věděla, do čeho jdu a těšila jsem se na to, kniha mě mile překvapila. Ostatně já miluji knihy s trvalou hodnotou, ke kterým se mohu v budoucnu vracet a čerpat z nich stále nové a nové informace. Pokud jste stejný typ jako já, jděte do toho! 😊

Za poskytnutí knihy bych chtěla poděkovat výše zmíněným autorům. Právě ZDE si můžete knihu zakoupit!

4/5

Vox

6 komentářů

  1. Jak říkáš, ta zeď mě na první pohled taky nezaujala :D. Vypadá to, jako nějaký pomocník při stavbě, ale je super, že uvnitř to bylo o 100% lepší :). Také by mě takové knihy zajímaly. Hlavně ty fotky. Abych věděla, kam se třeba v budoucnu podívat. V takovýchto knihách je opravdu lepší méně textu a více fotek 🙂

  2. Páni! O knize jsem vůbec neslyšela, ale vypadá hodně zajímavě. Moderní architektura mě fascinuje, ale je fakt, že o ní, obzvlášť mimo velká města, skoro nevím. Na knihu se jdu rozhodně mrknout. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *