Světla na obloze

Znáte ten pocit, když čtete knížku, od které toho moc nečekáte, ale ona vám totálně vyrazí dech? Znáte ten pocit, kdy se dokážete při čtení přenést do místa dění a všechno prožíváte s hlavními hrdiny? Tahle kniha to u mě dokázala. Nevím, jak to popsat stručně, ale prostě je to pecka!

Světla na obloze – Lisa Lueddecke

Originální název: A Shiver of Snow and Sky

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 304

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: King Cool

I ten nejslabší může dokázat cokoli

Ósa je již od malička svou rodinou považována za vyvrhele. Její otec ji nesnáší, protože Ósina matka zemřela vysílením po porodu při epidemii. Ósina sestra Anneka jí nikdy nezapomene připomenout, že ona je v domě ta nechtěná. Jediným jejím přítelem je Ivar, se kterým tráví od dětství všechen svůj čas. Jakoby život v rodině nebyl už tak dost těžký, je tu ještě život na pustém a nehostinném ostrově, který je 9 měsíců v roce zapadaný sněhem a kde si každý musí „vybojovat“ místo. To by ale nebylo to nejhorší. Každý se tady nejvíce bojí světel na obloze. Když jsou zelená, Bohyně ostrova je šťastná. Když jsou modrá, chystá se veliká bouře. Když jsou rudá, blíží se epidemie, která si vezme stovky životů. A rudá jsou právě teď…

***

Kniha mi byla představena už na Bookstormingu, který organizovaly Knihy Dobrovský. Bohužel mě tak moc nezaujala, protože můj výběr obsadily Poslední číslo a Dětské zoubky. Možná to bylo tou obálkou, která sice je nádherná, ale na mě působila tak, že to není můj šálek kávy? Ovšem kdyby mi o pár týdnů později nepřišel recenzní balíček právě se Světly na obloze, nikdy bych nezjistila, jaký báječný kousek mi utekl.

V první řadě si neodpustím malé srovnání. Pokud jste četli Klan a líbil se vám, tohle musíte, opakuji MUSÍTE mít. Ve stručnosti, kniha je drsná, emotivní, epická, čtivá, tajemná. Prostě mix všeho, co vás totálně vtáhne do děje. Svým způsobem něco jako Klan, ale vlastně je to úplně jiné. Zamotala jsem vám hlavy? Nevadí, zjistíte, o co jde.

Už na počátku se dozvídáme, že na obloze se objevila rudá lós, v překladu rudá světla, která znamenají předzvěst epidemie, která si brutálním způsobem vybere životy mnoha vesničanů. Ósa s Ivarem se tedy rozhodnou, že něco udělají a nebudou jen sedět s rukama v klíně. Pane Bože! Teda vlastně Paní Bohyně! To byly tak nesmírně sympatické postavy! Dokonale mi k sobě pasovaly, nebyly „upejpavé“, do všeho šly s odvahou… Prostě luxus.

Z mého zmatečného líčení tedy můžete odhadnout, že již začátek knihy mě pohltil. Na Instagramu jsem říkala, že si přeji, aby to takové zůstalo i nadále. A světe div se, ono to bylo ještě lepší!

Kromě děsivé epidemie se zde ale objevuje problém s Øry. Ørové jsou dávní nepřátelé vesničanů. Jsou to monstra, která se nebojí masakrovat, a právě něco nasvědčuje, že jejich přítomnost není daleko. No prostě záporáci každým coulem. Kniha má asi tak milion možností, jak každého individuálního člověka zaujmout. Každý si tam najde to své. Hrdinové, nehostinná příroda, pověsti a legendy, nepřátelé,… Prostě bomba. Při čtení jsem byla neskutečně zabraná, nevnímala jsem svět kolem, stránky mi mizely jedna po druhé a já si říkala, ať ještě není konec. Ačkoli jsem na Instagramu také říkala, že nemusím série, u této knihy budu ráda, pokud další díl vyjde ihned.

Musím také zmínit výpravu. No prostě není to nejlepší název, co si budem, nejsme ve filmu. Ale zasazení děje do takhle tajemného místa s tolika pověstmi a popis těch míst, kam já bych v životě nevlezla, protože se strašně všeho bojím 😀 ,  to bylo něco dokonalého.

Nechybí ani drsný konec, který potěší každého akci milujícího člověka. A pokud přeci jen nemusíte série, nevadí, konec je uzavřený! Ale stejně vám to nedá, ta kniha je tak dokonalá, že po těch dalších dílech půjdete jak vosa na sladké.

Tak si to shrneme. Dokonalá obálka, dokonalá zápletka, dokonalí hrdinové, dokonalé místo, dokonalé tajemno, dokonalý konec. Prostě pro mě top of the top na hooooodně dlouhou dobu.

Neskutečně děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání, já bych po té knize asi jinak nesáhla. Pokud jsem vás navnadila, tak u nich knihu můžete zakoupit. A věřte mi, NEBUDETE LITOVAT. Já tu knihu miluju!

5/5

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *