Příliš vysoký let

Já mám poslední dobou fakt štígro na dobrou nebo jinak zajímavou četbu! Na dnešek jsem si připravila recenzi na knihu, ve které se přeneseme do 20. let do Austrálie, kde se ponoříme do života slečny Fisherové. (Poznámka pro mě: při psaní vypnout iTunes, nemůžu se soustředit. Ale když už jsme u toho, posloucháte někdo při psaní taky?)

Slečna Fisherová vyšetřuje: Příliš vysoký let – Kerry Greenwoodová

Originální název: Flying Too High

Rok vydání: 2018

Rok vydání originálu: 1990

Počet stran: 204

Vazba knihy: paperback

Vydalo: Charleston Media

Vyřešit vraždu a svést muže? Žádný problém!

Phryne Fisherová je mladá, krásná a výstřední dáma, která se rozhodla osamostatnit se a žít v Austrálii. Ve svém volném čase pilotuje letadlo, prochází se po křídle, svádí muže a občas si vyřeší nějakou tu vraždičku. Tentokrát si ji povolá dáma, která se bojí, že její syn zabije jejího manžela. Jenže než stačí něco udělat, muž je nalezen mrtvý. Vše se ještě komplikuje, když je unesena malá dcerka jednoho pilota a Phryne ji chce najít za každou cenu.

***

Knihu jsem vyhrála v soutěži u @20leta. Za výhru moc děkuji, udělala mi obrovskou radost. Na nic jsem nečekala, tedy vlastně ano, musela jsem dočíst Červený adresář, u kterého mi zbývalo posledních pár stránek. To jsem ale velice rychle vyřešila a mohla se tak vrhnout na čtení tohoto detektivního příběhu.

Jak již jsem zmínila, Phryne je výstřední slečna, která si jde za svým a nehledí na okolnosti, které by jí mohly stát v cestě. S muži se nebojí flirtovat, nebo je šikovně posouvat tam, kam ona potřebuje a vše se jí vede na jedničku. Její nejbližší člověk je její služebná Dot, kterou před nedávnem zachránila a která jí pomáhá se všedními starostmi. Postava Phryne mi byla velice sympatická. Znázorňuje ženu, kterou by každá z nás chtěla být. Nezávislou, svobodnou, nevázanou a odvážnou. Tyto vlastnosti z ní v knize dělají hrdinku, na kterou jen tak nezapomeneme. Někde jsem četla přirovnání ke slečně Marplové. Jistě, nějaká podobnost by tam mohla být, ale já bych ji spíš viděla v té době. Tímto se totiž dostáváme k příběhu.

Ten mě velice zaujal už od prvních pár stránek. S malou a unesenou Candidou jsem soucítila, i když ze začátku na mě působila rozmazleně. Nutno podotknout, že autorka její chování skvěle vylepšila a rozvinula. Vlastně všechny postavy byly svým způsobem originální. Pokaždé tam bylo něco, co byste nečekali. A všechny tyto postavy se staly středobodem příběhu, který byl napínavý a nepředvídatelný doslova až do poslední stránky. Celkově bych řekla, že pokud jste už unaveni z těch masakrózních severských detektivek, tak toto pro vás bude skvělá volba, protože autorka příběh líčí velice nenásilně a jakoby s lehkým nadhledem, takže vůbec nemáte pocit, jako byste četli detektivku.

Čtení mi velice rychle ubývalo, i když se sem tam vyskytly takové hluché části. Nicméně je to kniha velice čtivá, už jen autorčiným stylem, který byl plný vtipu, nadhledu a skvělých popisů. Prostě vypravěčský styl na jedničku.

Celkově jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Přece jen, 20. léta jsou něco, co jsem ještě nečetla a ta doba se mi neskutečně líbí. Ale jak jsem probírala s Jasnou Sýkorovou, která knihu vydává, žít v této době by bylo super jen pokud bychom byly bohaté 😀 .

Určitě vám knihu doporučuji. Je to druhý díl, první jsem nečetla, ale asi po něm sáhnu. Prý ale není nutné, abyste to četli popořadě. Aspoň já tím nijak netrpěla, protože jsem si všimla občasných rekapitulací.

Za knihu moc děkuji Jasně Sýkorové. U ní na blogu si ji můžete koupit.

Dávám 4*/5* a určitě si to přečtěte!

4/5

2 komentáře

 1. Také při psaní nemohu poslouchat písničky. Ale při čtení mi to zas tak nevadí :D. Zajímavé
  Tý jo, originál vyšel 1990 a až v roce 2018 české vydání. Dlouhá doba vcelku.
  Vypadá to hodně zajímavě :). Vraždičky jdou napsat i s lehkostí, ne jako nějaké krimi 😀
  Maruško, kde bereš stále ty knížky, které si chceš přečíst? Máš nějaký seznam :)?
  PS: Nemáš nový typ písma :D? A co maturák <3? Doufám, že super. Viděla jsem pár fotek. Moc ti to slušelo

  1. Přesně tak, také mě to vydání zarazilo, ale sama vydavatelka mě vyvedla z omylu 🙂 . Leni, momentálně mám většinu knih ze spoluprací, ale jinak čtu všechno, co mi přijde pod ruku, teď jsem se ségrou nakoupila 20 knih v Luxoru 😂. A ano! Začala jsem psát v Elementoru, díky, že sis všimla ❤️. A moc děkuji, bylo to skvělé! ❤️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *