Červený adresář

Tak tohle bude zase něco. Ach jo, lidi, proč se mi poslední dobou dostávají do rukou tak smutné knihy? A proč mě všechny tak moc dojímají? Dnes vám představuji knihu, která mě donutila přemýšlet. Jasně, někdo by si řekl, ať to tak do hloubky nerozebírám, že je to čtení pro ženy, ale pokud jste citliví, nedá vám to…

Červený adresář – Sofia Lundbergová

Originální název: Den Röda Adressboken

Rok vydání: 2018

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 288

Vazba knihy: pevná/vázaná

Vydalo: Ikar – Euromedia Group, a.s.

Nakonec je láska jediné, na čem záleží

Doris v roce 1928 k desátým narozeninám dostala červený adresář, kam si na radu tatínka měla zapisovat lidi, které v životě potkala, nebo pro ni něco znamenali. Nyní je Doris 96 let, žije sama ve Stockholmu a její poklidný život je narušován návštěvami pečovatelky anebo hovory po Skypu s praneteří Jenny. Jenny je jediný příbuzný, kterého Doris má, ale žije v San Franciscu a tak se téměř nevídají. Když nešťastný úraz upoutá Doris na lůžko, dochází jí, že jí už moc času nezbývá a rozhodne se zalistovat ošoupaným adresářem a zapřemýšlet nad jmény, která jsou ale po všech letech přeškrtlá, protože dotyčný zemřel. Začne tedy pro Jenny sepisovat celý svůj život, který zahrnuje službu u bohaté Francouzky, její mládí ve Francii, kde Doris působila jako modelka, ale také přežívání v USA, kam ji přivedl osud, kvůli Allanovi…

***

Plně si uvědomuji, že už vás musím pěkně štvát, protože téměř ke každé knize píšu, jak mě dojala, jak jsem si pobrečela, atd, atd. Jenže lidi, lidi zlatí, tohle bylo něco neskutečného!

Červený adresář mě upoutal hned, jak vyšel. Měla jsem velice blízký vztah se svou babičkou, fascinovaly a stále mě fascinují dějiny 20. století, a tak jsem si řekla, že by tato kniha nemusela být špatná volba. Ano, jistě mnohým z vás došlo, že píšu, jak jsem si knihu sehnala hned po vydání, jenže vyšla už v roce 2018! Já vím, jsem strašná, ani nechápu, proč jsem to čtení tak odkládala, ale prostě jsem si na ni našla čas až teď.

JAK JÁ TOHO LITUJI.

Ten příběh, to bylo něco tak silného. Já prostě nevím, jak to popsat, ale jak jinak vás může zasáhnout kniha o staré nemohoucí paní, která ví, že umírá a rozhodne se pustit nás do svého života, který vůbec není růžový, jak se na první pohled může zdát?

Kniha sama o sobě se četla velice dobře. Je poskládána z krátkých kapitol, které jsou psány z různých pohledů. Nachází se tu kapitoly z adresáře od roku 1928, ale také pohled Doris ze současnosti. Později je i přidán pohled Jenny.

Příběh je prostě pecka. Nejprve jsem nějak nevěděla, co si mám myslet. Čekala jsem, že tu bude víc lidí, které Doris nějakým způsobem ovlivní život, ale zas tak moc jich tu není. Časem docházelo na situace, kterým jsem snad už nechtěla věřit, a tak jsem si říkala, že moje hodnocení se bude pohybovat někde okolo lepšího průměru.

TO JSEM SE SPLETLA.

Několik desítek stránek před koncem totiž autorka rozjíždí hru s city čtenářů. Nebudu lhát, se mnou to mávalo dost silně. Bylo mi naprosto jasné, kam to spěje, ale vidět v příběhu Doris stále tak optimistickou a Jenny tak obětavou, to mi prostě bořilo představy o vztahu takhle vzdálených příbuzných. Když jsem se nakonec ohlédla zpět, došlo mi, že příběh nese jisté poslání. To celé se mi ale v hlavě spojilo až ke konci, kdy jsem tahala kapesníčky z krabičky, protože jsem (nebudu to opisovat slovy jako slza ukápla) prostě řvala. Tak jo, zase se uklidníme. Ten konec byl epický, zlomil mi srdce na třikrát a donutil mě změnit pohled na současné vztahy s lidmi. Teď se vracím k tomu, co jsem před chvílí napsala. Jde o to jisté poslání. Až na konci jsem si uvědomila, jak moc nám dokáže úplně obyčejný člověk zasáhnout do života. Co všechno se kvůli někomu může změnit, co všechno pro někoho obětujeme.

Kniha mě jednoznačně donutila nad něčím přemýšlet a uvažovat a myslím si, že je to super. Protože když už vás kniha obohatí byť jedinou myšlenkou, určitě stojí za to, si z toho něco vzít. Já vám Červený adresář doporučuji, doporučuji a doporučuji. Dávám 5*/5* a miluju tu knížku, i ten příběh! ♥

6 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *