Klan


Ahoj! Dnes pro vás mám recenzi na jednu knihu, jenže ne tak obyčejnou 😀 . K této knize jsem totiž přišla úplnou náhodou…

Klan – Adrienne Young

Originální název: Sky in The Deep

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Vazba knihy: vázaná/e-kniha

Počet stran: 320

Vydalo: Fragment

Lze zapomenout na staré sváry?

Eelyn to má v životě srovnané. Patří do klanu Asků, vikingské bitvy proti klanu Rikiů jsou jejím každodenním chlebem. Zabíjení jí nedělá žádný problém. Stejně tak i její parťačce Mýře a jejímu otci. Vše je nalinkované – přežít a zabíjet, ale osud s ní má jiné plány. Jednoho dne na bojišti totiž spatří svého bratra Iriho na straně nepřátel. Ale Eelyn si pamatuje, že před několika lety viděla svého bratra umírat…Vše je považováno za nějakou mýlku, dokud při dalším boji Iriho neuvidí zase. Chce ho pronásledovat, ale je unesena a míří do samého srdce rikijské vesnice, kde bude považována za hlavního nepřítele…


***


Jak již jsem zmínila, ke knížce jsem přišla úplnou náhodou. Šlo o to, že Humbook uspořádal konkurz na e-reading copy této knihy, která má vyjít přesně 31.1.2019. Podmínkou k účasti v konkurzu bylo sepsat minirecenzi na posouzení. Já v rychlosti sepsala něco o Cizince a světe div se, údajně jim přišlo asi sto odpovědí a vybráno bylo 10 lidí, mezi kterými jsem byla i já.
Knížka mi přišla e-mailem a já se hned pustila do čtení. Ani jsem to nepostřehla, ale ty stránky hrozně rychle mizely. Celá kniha byla neskutečně čtivá. Možná to bylo tím překladem, nevím, někde mi to totiž přišlo až moc jednoduše přeložené. Popisné věty u bitev byly dost podobné, ať už se jednalo o přirovnání, nebo jen o popis, co se kde dělo. Na druhou stranu, jak již jsem zmínila výš, tím, jak to bylo polopaticky napsáno, se knížka četla sama. Nemusela jsem u ní vůbec přemýšlet, prostě jsem četla a relaxovala.


Co se týče příběhu, tak autorka na nic nečeká a už v první kapitole nás hodí do bitvy. Už tím tématem – vikingskými válkami – je kniha výjimečná a originální. No řekněte sami, znáte nějakou young adult knihu, která se odehrává v tomto prostředí a za těchto podmínek? Já teda fakt ne. Díky tomu je kniha drsná, místy surová, občas naturalistcká (až jsem musela občas přivřít oči a kouknout vedle 😀 ), ale to mě jen utvrdilo v tom, že se nemotáme v tisíckrát omletých příbězích.


Kniha byla skvělá, bavila mě, postavy jsem si zamilovala hned. Nikdo se nechoval zmateně, nebo jak se říká, na facku. Je to kniha, u které budete soucítit, budete napnutí a nebudete chtít, aby byl konec. Ale když ten konec přijde, tak to bude stát za to, ten se fakt povedl.


Takže až kniha vyjde, fakt se nebojte si ji přečít. U mě totiž předčila všechna má očekávání a byla jsem z ní nadšená!

4 komentáře

  1. Máš pravdu, že taková témata se pro mladé jen tak nevidí. Je dobře, že se začíná prosazovat i něco nového, než jen to samé dokola.
    Já jsem od úterý nemocná, tak jsem přečetla 2 knížky :D. A moc se mi líbily <3. První bibliografii o nejlepší francouzském biatlonistovi Martinu Fourcadovi a druhou s názvem Sezdány válkou. Obě byly úžasné <3. U té druhé knihy byly 3 hlavní postavy a každou kapitolou provázel někdo jiný. Říkala jsem si, jestli si budu muset psát na papírek, kdo je kdo 😀 (a hned jsem si na tebe vzpomněla, jak jsme se o tom bavily), ale naštěstí jsem nemusela, protože bylo všechno hezky přehledné :). Fakt doporučuji.

  2. Jéj, recenze na Klan! I já už ji mám napsanou, už ji jen zveřejnit, protože jsem také byla mezi těmi šťastnými, co knihu získali (ale už jsem nepostoupila do článku s pěti názory, což mi vlastně nevadí, protože můžu recenzi vydat hned i se svým textem a s knihou si dělat, co chci, že ano :D).
    Mně se Klan líbil, ale bohužel asi zase musím jít trochu proti proudu. První polovina knihy mě totiž příliš nebavila a musela jsem se do jejího čtení trošku nutit, v té druhé se to ale zlomilo a bylo to boží. Vím, že až si to koupím v tištěné verzi, bude se mi líbit i ten začátek. Tentokrát už ano. Ale při prvním čtení mi to opravdu moc nesedlo.
    Každopádně je to rozhodně zajímavá kniha, především svým prostředím a námětem. Je pravda, že toto se často v young adult nevidí, a tak můžeme smeknout imaginární klobouk, že Adrienne Young něco takového napsala. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *