King

Ahoj všichni! Na dnešek jsem si pro vás připravila recenzi na tento pořád ještě horký kousek z tiskárny. King totiž vyšel teprve nedávno a já od Megaknih dostala tu možnost si knihu přečíst mezi prvními. A jak se mi líbila?

King – T. M. Frazier

Rok vydání originálu: 2015

Rok vydání: 2018

Vazba knihy: pevná

Počet stran: 264

Originální název: King

Vydalo: Ocelot

Co vše je v mezích zákona možné?

King nikdy neměl normální život. Svého otce nepoznal, jeho matka se o něj nestarala, neměl kamarády, byl samotář. Až do té doby, než potkal Preppyho. Kluka, kterému pomůže, když ho šikanují. Preppy se na Kinga přilepí a tak se stávají přáteli. Plánují spolu budoucnost, kdy budou mít obrovský dům na „chůdách“, budou mít spoustu peněz díky kšeftům s drogami a budou mít prostitutky.

To se jim po pár letech také splní. Jenže King jde na tři roky do vězení za vraždu. Je to všeobecně známá „firma“, díky tomu si také vysloužil přezdívku King a respekt na celém pobřeží. Když je po třech letech propuštěn, rozhodne se žit v klidu, doma na něj čeká párty s motorkáři, drogami a prostitutkami, mezi které se s nevolí chce zařadit dívka jménem Doe. Jako Jane Doeová. Jednoho dne se totiž probudila v popelnici a nic si nepamatovala. Neví kdo je, jaká je její minulost, ani co se stalo. Ani policie to nezjistila. A tak se potloukala městem, dokud se jí neujala Niki, prostitutka závislá na Kokainu. Ta ji přesvědčí, že pokud půjde na Kingovu párty, může si najít motorkáře, který se o ni postará. Jenže Doe narazí na Kinga a shodou okolností se stane jeho vězněm a poté hostem…

***

Život bez strachu z toho, co by kdo mohl udělat mě nebo tady tomu malýmu šprtovi, kterej, jak to vypadá, má dost šikanování na celej život.

Myšlenka vyrůst a být vlastním pánem, takovým, s nímž si nikdo nezahrává, takovým, který si od nikoho nenechá nic líbit, byla čím dál přitažlivější, jak se mi tak otáčela v mozku, zachytila se a uhnízdila v místě, kde se mi nedostávalo věcí, o nichž výchovní poradci tvrdili, že mi chybí, jako třeba ,,vyvinutý smysl pro dobro a zlo“.

Ale v tom se mýlili.

Nebylo to to tak, že jsem ten rozdíl neviděl.

Ale bylo mi to zkrátka fuk.

***

Už ze začátku můžeme poznat, že kniha je plná vulgarismů, nespisovných slov, slangu a argotu. Později k tomu ještě přibydou sexuální scény. Stoprocentně bych tuto knihu nedoporučovala čtenářům mladším 15 let.

Když se ale do knihy ponoříme, zjistíme, že to má své částečné opodstatnění. Příběh je totiž vykreslen z prostředí typického amerického podsvětí, kterému vládnou nájemní vrahové, drogoví bossové, ale i obchodníci s prostitutkami. Když tedy pomineme prvotní rozčarování z toho, že nás autorka z ničeho nic hodí do knihy plné tohoto „materiálu“, na který nejsme tady v ČR zvyklí, vyklube se z toho zajímavý a pro mě originální příběh, který jsem ještě nečetla. Stránky mi mizely jedna za druhou opravdu závratnou rychlostí. Lituji, že jsem knihu četla, když jsem neměla úplně nejvíce času.

Když mi přišla nabídka od Megaknih, psali mi, že se jedná o thriller. Nenechte se zmást, jedná o erotický román. Ale zase se neděste, protože autorka si s tím pohrála tak, že zde najdeme i pořádnou dávku akce, příběh nás bude napínat a dojde i k opravdu nečekaným zvratům, které jsem prostě neočekávala, takže mě to zasáhlo takovou silou, že jsem u stránky 227 myslela, že kniha poletí oknem, mezitím jsem sahala po kapesníčkách, protože se mi chtělo brečet.

Samotný závěr je už jen třešnička na dortu, protože autorka nás ale totálně zmátne. V tu chvíli jsem nevěděla, jestli se už začít smát.

Také zde nechybí ani ukázka z druhého dílu. Autorka nás napne jako kšandy a nechá s otevřenou pusou zírat na poslední slova. Takže já počítám s tím, že si asi okoušu nehty až do krve, protože ten druhý díl potřebuju OKAMŽITĚ.

Na to, že se nejedná o žádné světoborné dílo, mě kniha velice mile překvapila. Jasně, nic moc nám do života nedá, protože má jen jediný cíl: pobavit a uvolnit nás, což se povedlo, protože u čtení vypnete a odreagujete se.

Knihu vám určitě doporučuji, za mě je to největší překvapení roku, těším se na další díly.

Děkuji Megaknihám za poskytnutí výtisku. U nich si také můžete knihu koupit za skvělou cenu.

Vox

4 komentáře

  1. Viděla jsem tvé IG stories. Už titulní fotka vypadá, že to asi nebude nic moc slušného :D. Pro mě to asi moc není, no :D.
    Největší překvapení roku – to je super, že sis ji přečetla zrovna na konci roku a můžeš tedy hodnotit :).
    A ty knihy jim pak musíš vracet, nebo ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *