Povídky – E. A. Poe

Ahoj, dnes pro vás mám další kousek z mé povinné četby. Už mi zbývají jen dvě knihy, tak to do konce roku musím dát. Dnes tu máme úžasné a děsivé povídky, které napsal E. A. Poe.

Povídky – E. A. Poe

I. část

– téma a motiv
zoufalství, smutek, samota, úzkost, bezvýchodnost, smrt.
Líčení hlavních negativních lidských vlastností. Projevuje se zlo a zkaženost lidí.

– časoprostor
Jáma a kyvadlo – Toledo, asi středověk
Černý kocour – neurčeno
Zrádné srdce – neurčeno
Eleonora – Údolí duhových trav

– kompoziční výstavba
soubor 34 hororových povídek, nebo balad – příběhů s pochmurným dějem a tragickým koncem
Příběhy jsou chronologické

– druh a žánr
epika, povídky

II. část

– vypravěč/lyrický subjekt
ich-forma, vypravěčem je pokaždé muž, který prožívá daný příběh

– vyprávěcí způsoby
ich-forma, vyprávění, vnitřní monology, občasná, skoro se nevyskytující přímá řeč, úvahy o životě a smrti

– typy promluv
zastaralé výrazy, archaismy, zvolání, dlouhé popisné části

-postavy

Jáma a kyvadlo – muž, provinil se proti inkvizici, chytrý, vynalézavý
Zrádné srdce – muž, psychicky nemocný, vrah
Černý kocour – muž, nejprve hodný, milující zvířata, poté psychicky nemocný, vrah
Eleonora – muž, milující Eleonoru, po její smrti se zamiluje do jiné

Děj


Jáma a kyvadlo
Muž se proviní proti inkvizici, byl odsouzen, jenže omdlí a probudí se v kryptě, kde je úplná tma. Naštěstí zakopne a zjistí, že uprostřed místnosti se nachází jáma, do které by spadl. Usíná znovu a když se probouzí zjišťuje, že je připoután a nad ním visí kyvadlo, které se přibližuje a brzy ho rozseká. Na poslední chvíli vymyslí plán, kdy pouta namaže zbytky jídla a krysy je přehryží. Je volný, ale rozžhaví se stěny, které ho chtějí vehnat do jámy. Později se stěny i přibližují. Na poslední chvíli ho chytne ruka generála Lasalla. Věznice padla do rukou Francouzů.

Zrádné srdce
Muž je psychicky nemocný, žije se starým pánem, který má divné „supí“ oko, které se muži nelíbí. Každou noc o půlnoci chodí do pokoje pána a jednou ho shodí z postele a zabije ho. Rozřeže ho na kousky a uloží do podlahy. K ránu přijde policie, kterou volal soused, protože slyšel křik. Muž se posadí na židle do pokoje nad mrtvolu starého pána, ale po čase začne slyšet jakoby tikání hodinek. Z toho zešílí a policii se přizná. To srdce toho pána pod podlahou tlouklo.

Černý kocour
Muž od dětství miluje zvířata, stejně tak i jeho žena. Pořídí si mnoho zvířat, i černého kocoura Pluta. Muž ho miluje, ale čase se stává alkoholikem a kocoura nenávidí. Jednou mu vypíchne oko, je mu to líto, ale kocour se ho bojí. To ho přivede k tomu, aby ho oběsil. Tentýž večer jejich dům začne hořet. Na stěně se objeví obrys kočky na provazu. Přestěhují se a on v hospodě narazí na kocoura s bílým flíčkem. Bere si ho domů, ale tam zjišťuje, že je bez oka a flíček připomíná popraviště. Kocoura chce zabít, ale místo toho zabije svou ženu. Tu zazdí do sklepa, ale po kocourovi se slehla zem. Když přijde policie, z ničeho nic začne poukazovat na pevné zdi domu, ale zeď se sesype a odkryje mrtvolu jeho ženy s kocourem na hlavě.

Eleonora
Muž bydlí s matkou své sestřenice a se svou sestřenicí Eleonorou v nádherném údolí. S Eleonorou se do sebe zamilují, jejich láska pomáhá rozkvést spoustě květin. Jenže Eleonora umírá, on jí slibuje věčnou lásku, jinak že je ochoten přijmout kletbu. Stěhuje se do města, kde se zamilovává do jiné ženy. V noci slyší Eleonoru, která mu odpouští ve jménu lásky.

III. část

-kontext autorovy tvorby
v jeho povídkách se odrážel jeho problémový život, tajemná Anglie ho inspirovala. Byl novinář a zjistil, že s lidem líbí horory a detektivky, které vymyslel. Byl na vojně, dělal problémy. Zemřel za podivných okolností.

Další díla:
Havran, Skokan, Zánik domu Usherů, Král

-další autoři té doby
Scott, Hugo, Puškin, Grimmové

-literárně/obecně kulturní kontext
1. polovina 19. století. Období mezi dvěma společenskými revolucemi. Vzrůstající moc buržoazie. Vidina lepšího života. Konečné rozčarování, když se sny nesplnili. Rozvoj průmyslu – průmyslové revoluce → zhoršeníživotní situace dělníků→ rozvoj nacionalismu a liberalismu.
V literatuře romantismus – rozpor mezi snem a skutečností, kontrasty, cit, důraz na svobodu a volnost, fantazie, útěk do přírody…
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *