Pomsta & rozbřesk

Ahoj všichni, konečně, konečně jsem dolouskala Pomstu & rozbřesk. Co vám budu povídat, knihu jsem četla pekelně dlouho, protože jsem toho měla moc do školy a měla jsem a ještě mám půjčené knihy z knihovny, a ty mají přednost. Co si ale o knize samotné myslím?

Pomsta & rozbřesk – Renée Ahdieh

Výsledek obrázku pro pomsta a rozbřesk

Originální název: The Wrath and the Dawn

Rok vydání: 216

Rok vydání originálu: 2015

Počet stran: 400

Vazba knihy: pevná

Vydalo: CooBoo

Je vše takové, jaké se zdá být?


Kalif Chálid země Chorásán je pověstný tím, že si každou noc bere novou manželku a tu za rozbřesku nechá oběsit na hedvábném provazu. Když se jeho další obětí stane šestnáctiletá Šíva, rozhodne se její nejlepší kamarádka Šeherezáda její smrt pomstít. Dobrovolně se proto stane Chálidovou další ženou a je odhodlána za každou cenu přežít a především Chálida zabít.

Při první noci proto kalifovi vypráví příběh, který ale do rozbřesku nedokončí, proto zůstane naživu. Postupem času ale Šeherezáda začíná zjišťovat, že Chálid není takový, jaký si myslela, že je. Ke všemu má pocit, že mezi nimi začíná vznikat vztah.Jenže je tu Tárik, první Šeherezádina láska. Tárik chce Šeherezádu z paláce dostat pryč a je odhodlaný udělat cokoli.

***

Pomsta & rozbřesk je retelling Tisíce a jedné noci, to se ostatně můžeme dočíst na obalu knihy, který je mimochodem nádherný. Vzhledem je tato kniha dokonalou ozdobou vaší knihovny. Co mě také velice potěšilo, je mapa hned na první straně, kde můžeme vidět, kde se jaká země nachází.
Příběh samotný je velice krásný a poutavý. Je psán takovým tím stylem, který je chytlavý. Ačkoli se zde nachází jisté části, které byly zdlouhavé, dá se to prolouskat a ke konci do sebe vše krásně zapadá. Jenže pozor, tato kniha má ještě druhý díl, takže se připravte na to, že vše končí úplně otevřeně, což mě, když jsem to dočítala ve dvě ráno, celkem naštvalo 😀 .
Co se týče postav, jsem ráda, že mi Šeherezáda sedla a neměla jsem k ní averzi, i když občas se tam vyskytly pasáže, které jsem tak úplně nepochopila.Co se týče Chálida – odtažitý, chladný a tajemný, to jsou vlastnosti, které snad každá žena v románech na mužích miluje, proto není překvapením, když si ho oblíbíte.Co mě ale zklamalo, je ten typický milostný trojúhelník, protože automaticky vnímáme Tárika jako „vetřelce“ a nepatří mezi naše oblíbence, vše ještě graduje tím, že ho autorka nechává se chovat tak, abychom ho nenáviděli, což mě štve 😀 .


Pro mě bylo osvěžující se konečně přenést někam do tropů, do světa magie a romatiky. Co mi ale vadilo, bylo jednání, které v té době asi nebylo standardní. Například, když se postavy zdravily „ahoj“, nad tím jsem se opravdu zarazila a jako co? To asi ne 😀 . Co jsem opět nechápala, bylo chování postav k sobě navzájem. Když Despina (služebná Šeherezády) jednala se Šeherezádou drze, říkala jsem si, že stát se toto v minulosti někde v paláci, asi by bylo po služebné. Jistě, kniha nemůže být tak moc korektní, ale tyto maličkosti se mohly ohlídat. To opravdu bilo do očí.
Jinak byl příběh čtivý, stránky rychle mizely, a ke konci jsem hltala slovo za slovem. Jsem zvědavá, jak se vše v dalším dílu vysvětlí a jestli do sebe zapadnou veci, co zde skončily nevysvětleny.


Celkově bych knihu označila za teenagerskou romanťárnu přenesenou do magického světa, která, pokud máte tento žánr rádi, nepřekvapí ani nurazí. Je to takové milé a sladké čtení na relax. Celkově dávám 3,5*/5*, abych si nechala rezervu na druhý díl. Jsem opravdu napjatá a těším se!
Zatím se mějte krásně, ahoj!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *