Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Ahoj, ahoj, po hooodně dlouhé době Vás tady opět vítám u článku, který se netýká mé maturitní četby. Musím Vám říci, je to pěkná fuška, zkoušení, jako by nebralo konce, ale minimálně do ledna si zase můžu číst, co budu chtít. Tak se pojďme vrhnout na něco „normálního“. Proč normálního s uvozovkami? Protože dnes nás nečeká jen klasická recenze, spíš rozbor jedné knihy, která mě prostě zaujala, ale recenze jako taková na ni moc napsat nejde. Pojďme si tedy knihu a příběh, o kterém pojednává, spíše rozebrat…

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? – Martin Lavay

Výsledek obrázku pro kdo zavraždil účastníky djatlovovy expedice

Rok vydání: 2017

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 288

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydáno: XYZ

Abych řekla pravdu, o této události jsem už před několika lety slyšela, ale spokojila jsem se s Wikipedií a víc nehledala. Jenže jednou takhle si jdu po obchodě a v regálu, kde jsou časopisy, na mě kouká taková ta knížečka od Enigmy – Enigma knihovnička. Jestli víte, co myslím, jednu dobu to vydával i Blesk, je to prostě paperback a většinou se jedná o příběhy s paranormálním kontextem. Já, jakožto velký fanda těhle nedpřirozených věcí, jsem si to hned koupila a při čtení se dostala právě k tomuto příběhu, tentokrát mě to zaujalo tak, že mi běhal mráz po zádech a tak jsem se prostě při další směně v práci podívala do systému, jestli máme tuto knížku a hele, měli jsme. Hodnou chvíli jsem přemýšlela, jestli má cenu si to kupovat, na druhou stranu, proč ne? Tak jsem ji vzala. Do teď nevím, jestli jsem udělala dobře, ale za přečtení to určitě stálo.


Jedná se o událost, která se stala v roce 1959 na severním Uralu. Skupina deseti lidí se vydala na průzkum, kde následně chtěla zdolat vrchol Mrtvé hory. Při cestě ovšem jeden ze členů výpravy onemocněl a musel se vrátit zpět, skupina následně pokračovala bez něj. Účastníci si psali deník a pořizovali fotografie až do noci 1. února, kdy za nevyjasněných okolností všichni brutálně zemřeli.Expedice se skládala ze dvou žen a osmi mužů, později tedy sedmi mužů. Všichni to byli vysokoškoláci, už několikrát zkoušení drsným počasím a přírodou. Jeden ze členů byl dokonce tak vycvičený, že měl přežít tam, kde 97 % lidí zemřelo a přesto, všechny je našli jen ve spodním oblečení, rozeseté od tábora, byli ohořelí, zohavení a někteří jevili známky radiace.


Kniha přesně mapuje cestu účastníků až po kritický večer, dále se zabývá spekulacemi a pojednává o teoriích, které o případu kolují. Úplně v první části knihy máme představení jednotlivých účastníků a samotné hory, dále pak popis cesty s fotografiemi, které účastnící pořizovali, nakonec nám autor přibližuje jednotlivé nejdůležitější a nejnejasnější stopy, které se našly, například stan, který byl rozříznut zevnitř. V další části se kniha zabývá tím, jak přesně vypadali účastnící potom, co byli nalezeni, tady Vás musím varovat, nachází se zde docela dost brutálních fotografií. Nakonec se můžeme dočíst o tom, jak probíhalo pátrání a jak zněly oficiální závěry. Pak se přesouváme od samotného případu k teoriím, co se mohly stát. Co mě velice zaujalo, byly přepsané zápisky z deníků a případy ze současnosti.Věděli jste třeba, že se touto událostí inspirovala počítačová hra a film Záhada hory mrtvých?Na onen film jsem se podívala, jedná se ovšem o velice nekvalitní dílo, které mě zklamalo. Snad jen hlavní zápletka mě zaujala, protože mi to vše došlo pořádně až druhý den. Takže pokud Vás toto zajímá, koukněte na to, ale nic extra nečekejte.


Jak bych hodnotila knihu? Byla opravdu skvěle zpracována, do všech detailů, možná někdy až moc, ale to byla známka toho, že si autor dal opravdu záležet. Jenže jak jsem řekla, do teď si nejsem jistá, jestli jsem udělala dobře. Víte, ráda se bojím, ale tady je problém, že se bojím ještě teď 😀 , jako opravdu mi při čtení naskakovala husina a necítila jsem se dobře. Když víte, že se stalo něco takového před takovou dobou a nevyjasnilo se to, máte strach, co na Vás může čekat. Nakonec jsem možá i ráda, že se neví, kdo, nebo co za tím skutečně stálo, protože jak praví jedno přísloví – některé věci je lepší neznat…


Lidem, co mají tajemno rádi a nebo se o toto zajímají, bude kniha určitě přínosná, obsahuje podle mě snad ÚPLNĚ VŠE, co šlo o případu zjistit, na druhou stranu, pokud jste citliví, tak to pro Vás bude asi silné sousto.No, myslím, že toto pro dnešek bude vše, ještě mám v plánu hodit něco na instagram, tak můžete kouknout. Brzy dočtu Pomstu & Rozbřesk, tak se můžete těšit na něco veselejšího, zatím ahoj!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *