Kladivo na čarodějnice – Václav Kaplický

Tak a asi do ledna mám od povinné četby pokoj, už mi zbývají asi 4 knihy a mám to. Brzy přijdu s něčím „normálním“. Zatím si užijde Kladivo na čarodějnice 😀 .

Kladivo na čarodějnice – Václav Kaplický

I. část
– téma a motiv
čarodějnické procesy, přátelství, život a smrt

– časoprostor
České země na konci 17. století (Sobotín, Velké Losiny, Šumperk,…)

– kompoziční výstavba
chronologická, 44 kapitol + epilog

– druh a žánr
epika, historický román

II. část
– vypravěč/lyrický subjekt
er-forma, vypravěčem je autor

– vyprávěcí způsoby
er-forma, vyprávění, vnitřní monology, kontrasty, zpěvy, modlitby

– typy promluv
dialogy, latinské výrazy, vulgarismy, zastaralé výrazy, archaismy,

-postavy
Jindřich František Boblig z Edelstadtu – inkvizitor, zlý, chamtivý, vypočítavý, chytrý, nelítostný
Kryštov Alois Lautner – děkan Šumperku, chytrý, hodný, přátelský, dobrosrdečný
Zuzana Voglicková – krásná, mladá, kuchařka u děkana, milá, nešťastná
Vojtěch Winkler – mohelnický děkan, kamarád Lautnera, zradí ho

Děj

Na Velikonoce při mši stará žebračka Maryna Schuchová vyplivne hostii do kapesníku, protože jí chce dát své kamarádce, aby jí líp dojila kráva. Ta jí za to slíbila mouku a hrách a hladová žebračka hnána bídou a zoufalstvím hostii ukradla. Viděl jí však pomocník faráře, pověděl mu to a farář Schmidt odvedl žebračku na zámek Velké Losiny, kde vše vylíčil hraběnce a žebračku uvěznil. Doporučil přivolat inkvizitora Bobliga, protože se domníval, že žebračka je čarodějnice.
Po příjezdu Bobliga jde vše od desíti k pěti. Žebračka jmenuje jak svou přítelkyni, pro kterou kradla hostii, tak druhou přítelkyni, která jí to poradila. I ony jsou nařčeny z čarodějnictví. Tím se spouští jako lavina obviňování všech možných lidí, hlavně těch, kteří jsou Bobligovi nepohodlní, protože přiznání je z obviněných vymáháno především při mučení.
Jediný, kdo má odvahu proti Bobligovi vystupovat, je děkan Lautner, který je později také nařčen z čarodějnictví. S ním také jeho kuchařka Zuzana, která je nakonec uvězněna v děkanově nepřítomnosti. Když se to dozvěděl, onemocněl. Dostal ale pozvání od svého přítele Winklera. Když k němu přijede, je zrazen a uvězněn. Mezi tím je při exekuci upálena Zuzana, kterou také těžce mučili. Děkan byl zdrcen ze zrady a smrti Zuzany. Boblig ale začal vyslýchat i jeho, když se nechtěl přiznat, byl také těžce mučen. Nakonec se přiznal a byl upálen také. Na šibeničním vrchu byl odsvěcen.
Boblig byl nakonec odvolán císařem, který mu nevěřil. Za jeho hrůzovlády zemřelo 104 lidí.

III. část
-kontext autorovy tvorby
narodil se v Červeném Dvoře a zemřel v Praze, byl to prozaik a publicista, otevřeně vystupoval proti rozmáchajícímu se nacismu, v této knize poukazoval na nesmyslnost obviňování z čarodějnicví a na hloupost a strach lidí
Další díla:
Železná koruna, Bandita, Život alchymistův
-další autoři té doby
Medek, Kopta, Langer
-literárně/obecně kulturní kontext
období rychlého rozvoje kultury a vědy, v literatuře se psala převážně tématika války, ale také kronikářské, historické a psychologické romány, na literaturu měla vliv politika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *