Smrt krásných srnců – Ota Pavel

Ahoj, konečně tady máme další knížku :).

Smrt krásných srnců – Ota Pavel

I. část
– téma a motiv
válka, život na venkově, nová značka, podvody, protektorát

– časoprostor
Čechy, Křivoklátsko – okolí řeky Berounky, první polovina 20. století, před a během 2. světové války

– kompoziční výstavba
chronologická, 7 příběhů

– druh a žánr
epika, povídka

II. část
– vypravěč/lyrický subjekt
ich-forma, hlavní hrdina – autor

– vyprávěcí způsoby
ich-forma, vyprávění,

– typy promluv
dialogy, obecná čeština, nářečí, němčina

-postavy
Leo Popper/Pavel – tatínek, věčný záletník, charismatický, Žid, dobrý obchodník, cílevědomý, nikdy se nevzdává, podnikavý ve všech směrech
Maminka Hermína – křesťanka, tolerantní a laskavá, Leovi odpouští všechny prohřešky, je jeho nejlepší přítel, chce jet do Itálie
Strejda Prošek- pytlák, má velmi dobré vztahy s Popperovými, má psa Holana
Holan- pes, vlčák, to, že pes je nejlepší přítel člověka, dá najevo, když pomůže Leovi sehnat maso pro chlapce
Ota Pavel- nejmladší syn, vypravěč, má rád přírodu, jako dítě si nic nebere tak vážně, jak to vypadá
Hugo a Jiří- starší synové, posláni do koncentračního tábora

Děj

NEJDRAŽŠÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ

Tatínek Leo miluje ryby a podnikání, to se sešlo a tak se jednou rozhodl koupit si rybník. Dlouho nemohl žádný najít, až jednou v Kročehlavech k němu přišel známý pan Václavík a nabídl mu svůj rybník. Když sena něj šli podívat, pan doktor hodil do vody kousek žemle a za chvilku se vynořil nejméně šesti kilový kapr. Tatínek hned jel pro všechny své úspory a rybník koupil. Když se na podzim konal výlov, byla to velká ostuda, protože jediný kapr, který v rybníce byl, byl ten, co se prve vynořil.
Za nějaký čas se pak doktor Leovi ozval, že by potřeboval ledničku. A protože Leo byl odborník u značky Elektrolux, vše pro něj zařídil on. Ledničku vybral starou, nechal ji akorát natřít a vyndat z ní vnitřek, jako bonus přidal mramorovou desku, co se doktorovi tak líbila. A tak pan doktor koupil nejdražší králíkárnu ve střední Evropě.

VE SLUŽBÁCH ŠVÉDSKA

Leo pracoval u Švédské firmy Elektrolux, kde prodával vysavače a ledničky, jeho hlavní motivací byla šéfova krásná žena Irma, kvůli které se rozhodl, že se stane nejlepším prodavačem na světě. To se mu také povede. Jenže si nakonec uvědomí, že i kdyby prodal vysavač samotnému Bohu, u Irmy nemá šanci. Jednoho dne se seznámí s malířem Nechlebou, chodí si s ním povídat a docela se přátelí. Když se o tom dozví šéf, naléhá na Lea, aby přesvědčil Nechlebu, aby namaloval Irmu. To vypadá složitě, protože on maluje jen jednou do roka Lukrécii, nakonec ho ale přemluví. Když však Irma stojí před malířem, ten jí odmítne a ona i manžel jsou tak znemožněni, protože už všude rozhlásili, že jí bude Nechleba malovat.
SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ

Je zřízen protektorát a synové Hugo a Jirka jsou předvoláni do koncentračního tábora. Tatínek jim chce dát naposledy najít pořádně masa, ale doma skoro nic nemají. I přesto, že kdyby ho někdo načapal, hrozil by mu trest smrti, se rozhodne odjet na ryby. Na tajno odjede za Křivoklát, ale nic se mu nedaří chytit, rozhodne se požádat o pomoc Proška, ale ten se bojí smrti, protože má rodinu, půjčí mu ale Holana, svého psa, který kdysi skvěle lovil. Holan nejprve jít nechce, ale nakonec se zoufalým Leem jde. Uloví krásného srnce, ale skoro o něj přijdou, protože je vyplaší rybáři. S Proškem se vrací coby páni nadlesní a rybáři utíkají. Leo se se srncem vrací domů, kde klukům maminka vyvařuje. Hugo se vrátil celkem dobrý, ale Jirka půl roku umíral, než se z toho dostal. Ten srnec mu zachránil život.

KAPŘI PRO WEHRMACHT

Hned na začátku okupace Leovi zaberou Němci rybník. Tatínek je chodí krmit chlebem, kterého mají málo, ale také posílají balíky klukům do tábora. Nakonec je povolán i Leo, noc před svým odjezdem vzbudí Otu a vydají se k rybníku, kde se kapři pod ledem dusí, vyseká jim díru do ledu a všechny vytáhne ven. Když je Leo pryč, maminka s Otou vyměňují kapry za potraviny a Němci se nestačí divit, když rybník příští rok vyloví a je prázdný.

JAK JSME SE STŘETLI S VLKY

Po válce se rodina přesunula do Luhu, kde bylo hodně štik. Rodine se velice dařilo, ale časem štiky vymizely, začal tak spor mezi Popperovými a Vlkovými. Tatínek všude hlásal, jak dají Vlkům na prdel, ale chytili jen 3 štiky. Za Vlky chytal Franta a Adolf, který měl krásnou ženu, která se Otovi líbila. Tatínek si na ty tři štiky poručil vozík a když jeli okolo Vlků, zastavil se a těžce oddychoval. U Vlků vyselo pět velkých štik. Ota viděl, jak je vozík pro tatínka těžký a tak tlačí spolu, ale se svěšenými hlavami, protože dostali na prdel.

OTÁZKA HMYZU VYŘEŠENA

Tatínkovi se už špatně prodávalo, byl starší. Nakonec se přidal k firmě DERSOL, kde prodával mucholapky BOMBA-CHEMIK. Mucholapky měly jedinou nevýhodu, hmyz se na ní nenalepil, pouze se otrávil a odletěl do ústraní zemřít. Jenže lidé se chtěli dívat, jak hmyz umírá, ne jak odlétá pryč a tak z velkého bohatství, co tatínek a ing. Jehlička měli, se jim množilo vrácené zboží. Nakonec tatínek odešel a pan Jehlička mucholapky spálil. Po několika letech se znovu potkali a pan Jehlička tvrdil, že mucholapky se nakonec staly šlágrem, vyráběli je Holanďané a jmenovaly se Sly Killer.

KRÁLÍCI S MOUDRÝMA OČIMA

Popperovi, tou dobou už Pavlovi se stěhovali do Radotína, kde se tatínek rozhodl, že bude chovat králíky, Choval je 10 let, když tu mu někdo poradil, ať je nechá tetovat, udělá z nich novou rasu a může na nich vydělat. To tatínek udělá a také se rozhodne jet na výstavu. Jenže tam porota řekne, že nemají rozšířenou pedikůru a manikůru a tak jim nemohou udělat žádné ceny. Leo už nemá žádné peníze a tak králíky pustí na svobodu a domů jde pěšky. Tam ho maminka posadí na židli a zavolá sanitku. Tatínek dá ještě na vrátka krásnou cedulku „přijdu hned“, ale už se nikdy nevrátí.

III. část
-kontext autorovy tvorby
*stručně jeho život
Kniha je psána jako vzpomínková, Ota Pavel ji psal v psychiatrické léčebně
Další díla:
Jak jsem potkal ryby, Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského
-další autoři té doby
I. Klíma, E. Bondy, V. Neff
-literárně/obecně kulturní kontext
Společnost v době války žije v nejistotě, lidé se stěhují z měst do vesnic, vznikají obrovské sociální rozdíly

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *