Den co den

Milí čtenáři, nafackujte mi. Tak jo, to asi nemá cenu, protože to píšu pokaždé a stejně se to všechno sejde tak, že sem zase nějakou dobu psát nebudu, ale co, známky mám uzavřené, knížek hodně a stále mi jich přibývá. Máme před sebou celé léto s knihami. také jsem vám zatajila, že mě kamarádka zasvětila do tajů bookstagramu, takže ten můj najdete zde (blog nechce spolupracovat, odkaz vložím jindy. Banner najdete na liště menu 🙂 ), ať se vám tam líbí 🙂 . A teď se vrhneme konečně na ty knížky!

Den co den – David Levithan

Originální název: Every day

Rok vydání: 2013

Rod vydání originálu: 2012

Počet stran: 344

Vazba knihy: pevná

Vydáno: CooBoo

Co kdybyste se každý den probouzeli v jiném těle?

A nemá jednoduchý život, neví kdo je, nemá žádné rodiče, žádné kamarády, je na světě úplně sám. To by znělo ještě tak nějak jako ze života, jenže A nemá konkrétní pohlaví a je to jakási duše, která se každý den probouzí v těle jiného člověka. Pokaždé jen na den a pokaždé má daná pravidla: ten den nějak přežij, ale nezasahuj do života toho člověka a ostatních. Vždy o půlnoci se totiž od těla odpoutá a převtělí se do jiného. Pamatuje si ten člověk, že se něco dělo? Ne tak úplně, pouze ví, co ten den dělal, ale ne konkrétně.

A tak se A každý den probouzí jinde, dokud se neprobudí v těle Justina. Justin je arogantní, nepříjemný kluk, který má přítelkyni Rhiannon. Jenže si jí nevaží, zatímco ona celým srdcem touží, aby v jejich vztahu byla nějaká romantika a pouto. Když tohle vše A vidí, rozhodne se, že Rhiannon dopřeje aspoň jeden den s „jiným“ Justinem. Jedou spolu na pláž a stráví spolu skvělý den. Jenže toto je proti pravidlům, které si A vytyčil. Navíc se do Rhiannon zamiloval. A tak se rozhodne den co den, co se bude probouzet v jiných tělech, že Rhiannon bude nejdříve chtít aspoň vidět, jenže to mu nestačí, brzy se to přehoupne v něco víc, Rhiannon řekne, kdo je a co se mu každý den děje a mezi nimi se začne vytvářet jakýsi komplikovaný vztah…

***

Den 5994

Probudím se.

Okamžitě musím zjistit kdo jsem. Nejde jen o tělo – otevřu oči a hned vidím, jestli je kůže na mé paži světlá nebo tmavá, jestli mám dlouhé vlasy nebo krátké, jestli jsem kluk nebo holka, tlustá nebo hubená, zanedbaný nebo pěstěná. Když si jednou zvyknete na to, že se každý den probouzíte jako někdo jiný, dá se na samotnou tělesnou schránku docela rychle zvyknout. Zato život, kontext, ve kterém se tělo nachází, ten může být docela těžké pochopit.

Každý den jsem někdo jiný. Teda jsem to samozřejmě pořád já. Vím, že já jsem já – ale zároveň jsem někdo jiný.

A tak to bylo vždycky.

***


Musím říci, že takovou knihu jsem ještě nečetla. Ležela mi doma docela dlouho, než jsem si všimla, že v kinech poběží film se stejným názvem. Rozhodla jsem se, že je čas na to, abych se do ní pustila.


Už od první stránky me strhla originalita celého příběhu a jeho neotřelost. Když se mi představil A (budu o něm psát v mužském rodě, protože mi to k němu sedí víc, pardon 😀 ) a jeho život, hltala jsem stránky jednu za druhou, abych konečně přišla k pasáži s Rhiannon. Musím říci, že Justina bych nakopala, vážně, přesně takoví kluci by neměli mít žádnou holku, protože jí akorát ničí život.

Naštěstí se nám do toho ale připletl A a celý život převzal do svých rukou. Kdyby byl A opravdový člověk tady v realitě, myslím, že by neměl o holku žádnou nouzi, protože je to opravdu čistá dušička bez vedlejších úmyslů, co chce jen dobro pro toho, koho má rád. Rhiannon jsem si také oblíbila, byla to postava, která se musela automaticky zalíbit všem. Hrozně jsem jim přála, aby spolu byli, protože k sobě byli jako stvoření. A kolik námahy to všechno dalo… 😀 .Nejlepší na knize je asi to, že v průběhu toho, jak se A převtěluje do různých lidí, můžeme vidět, s jakými problémy se různí lidé potýkají. Ano, kniha nám přibližuje všechny problémy mladého lidského života a hledá jejich řešení. Za to obří palec nahoru.

Musím říci, že jsem dostala opravdu hroznou chuť na to, abych se podívala na ten film a srovnala to (ano, přizávám se, tuhle knížku jsem přečetla už předdelší dobou, ale nebyl čas, jak už jsem napsala :/). Takže vy, co už jste ho viděli, doporučujete mi ho? 😀 Já totiž vám tuto knihu ano, protože se do ní zamilujete jako já.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *