Romain Rolland – Petr a Lucie

Ahoj, máte mě tady zpět. Tentokrát můžete vidět. že čas se mi krátí, protože 2.5. musím doplnit svůj seznam četby na maturitu. Já ho mám sepsaný už od ledna, ale pro mě je to znamení, že se začne zkoušet nové kolo, takže si musím rychle sepsat zbytek knížek 😀

I. část

– téma a motivláska, nešťastná láska, první láska, válka, život obyčejných lidí, rozdílné životy lidí z různých rodin- časoprostorběhem I. světové války v bombardované Pařížistředa 30. ledna – 29. březen (Velký pátek) 1918- kompoziční výstavbachronologická- druh a žánrepika, novela, možná by se dalo říci i trochu balada, příběh má pochmurný děj a tragický konecII. část– vypravěč/lyrický subjektnení, vyprávěo er-formou- vyprávěcí způsobyer-forma, dialogy, vyprávění- typy promluvdialogy, zamýšlení, symbolická označení, archaismy-postavyPetr – mladý muž z dobře zajištěné rodiny, bratra Filipa, ke kterému vzhlíží, má ve válce, sám je za 6 měsíců povolán, miluje Lucii, nechápe, proč je něco krásného, jako život, vystavováno hnusné válce, válka je zbytečnáLucie – krásná, mladá dcera dělnice v továrně na výbušniny, bez otce, živí se malováním slavných obrazů, její kresby jsou plné chyb, veselá, milá a něžná, vše bere s humorem a z ničeho si nedělá těžkou hlavu, Petra miluje vroucí a čistou láskouDějPetr pochází z velice dobré rodiny, má milující rodiče a bratra, kterého má velice rád. Bratr Filip je ve válce a Petr dostal povolání také. Do války se mu nechce, protože v ní nevidí žádný smysl. Jednou večer jede metrem, zahlédne Lucii, které ho na první pohled upoutá. Nastane rozruch a oni se na malou chvíli chytí za ruce. Pak se rozchází beze slova. O pár dní později vidí Petr Lucii znovu, a o několik dní později ji zastaví a povídají si na lavičce. Poté se vídají každý den.

Lucie je z chudé rodiny. Její matka se živí jako dělnice v továrně na zbraně. Lucie je proto doma velice často sama a tak musí být samostatná. Živí se malováním, překresluje slavné obrazy. Jde jí o každou korunu a tak se od ní Petr nechá namalovat.

Oba plánují celý svůj život spolu, ale ačkoli Lucie Petra miluje, ví, že spolu kvůli sociálnímu rozdílu nemohou být. Blíží se Velký pátek a tak si řeknou, že se na Velikonoce oddají jeden druhému. Na Velký pátek ale chtějí jít do kostela na koncert. Tam sedí vzadu, myslí jeden na druhého. Když v tom Lucie vidí předtuchu. V ten moment začne bombardování a na oba se zřítí pilíř a jak Lucii, tak Petra zabil.

III. část

kontext autorovy tvorby*

stručně jeho život- Nobelova cena, peníze věnoval pro lidi postižené první světovou válkou

Další díla:Jan Kryštof, Dobrý člověk ještě žije, Okouzlená duše, Matka a syn

-další autoři té dobyHašek, RemarqueTristan Tzara, Apollinaire, Blatný, Jeřábek

-literárně/obecně kulturní kontextliteratura se snaží poukázat na nesmyslnost války, ,,ztracená generace“, dadaismus, vitalismus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *