Marie Terezie – miluj a panuj

Tak vás zase zdravím, čtenáři. Dnes pro vás mám další recenzi, tentokrát to je na knížku Marie Terezie – miluj a panuj. Ke knížce jsem se dostala proto, že jsem shlédla dvoudílný film, ale také i proto, že Marii Terezii, jako panovnici velice obdivuji. Tak pojďme se do toho pustit!

Marie Terezie – miluj a panuj – Mirka Zlatníková

Originální název:

Rok vydání: 2017

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 264

Vazba knihy: vázaná

Vydáno: Ikar

Existuje osudová láska?

Příběh začíná roku 1723 v pražských zahradách, kdy je korunován Karel VI. na českého krále. V zahradách je trápena tehdy ještě šestiletá Marie Terezie, ale i její sestra Anna, když se musí naučit pořádně tančit. Také se tam ale nachází František I. Štěpán Lotrinský, který ale svou zábavu vidí v koketování s ostatními dívkami. Když Marie Terezie na protest spadne a je odhodlána se nezvednout, František Štěpán ji zvedne. A od té doby se začne rozvíjet jedna z nejsilnějších lásek v historii.

Rézi se do Františka bezhlavě zamiluje a chce si ho vzít, její plán podporuje i její otec, ale ze všeho sejde, když se zjistí, že Karel VI. se svou ženou Alžbětou Kristýnou nemůže mít další děti a tím pádem mužského potomka. Alžběta je už nejen starší, ale také silná alkoholička. Karel VI. je proto nucen provdat Rézi za vhodnou partii, protože je jasné, že právě ona je dědičkou trůnu. Jenže Rézi se nevzdává, tajně se učí historii a politickou situaci, ale svým potencionálním nápadníkem Mikolášem Esterházym je zrazena.

Nakonec svého otce přesvědčí, že je schopna rozumět politice a ten se sňatkem souhlasí. Ovšem s malou drobností. František Štěpán bude muset obětovat Lotrinsko ve prospěch Francouzů.

Dále v knize procházíme prvními lety vlády Marie Terezie, zjišťujeme, jak se vyvíjel její vztah a láska, ale také, jak těžká pro ni tato doba byla a jak si musela poradit s problémy, které se vynořily.

***

Františka Štěpána a jeho horký dech slyšela těsně za sebou. Zdálo se, že ji dožene, a pak… A bylo ticho. Líza se zastavila a ohlédla. Nikdo za ní neběžel. Udělala pár kroků zpět a podívala se, kde zůstal její pronásledovatel.

Spatřila královské dcerky, které se jako loutky pohybovaly v jakémsi podivném rytmu, který neměl nic společného s tím, o nějž se nažili hudebníci, ani s tím, co předváděl taneční mistr. Točily se kolem své osy. Mladší holčička strčila do starší a ta spadla obličejem na zem.

,,Vstávej, Rézi,“ přiběhla k ní hraběnka Fuchsová. ,,No tak, holčičko…“ Dívenka však vstát nehodlala. Stočila se do klubíčka a ležela na zemi jako šnek stočený do ulity.

***

Knížku bych určitě doporučila těm, které zajímá období osvícenství, Marie Terezie, ale i těm, kteří si chtějí jen přečíst něco lehkého. Pokud jste viděli film, jako já, nic vás nepřekvapí, protože v knize toho o nic víc snad není. Ale na druhou stranu, vždycky je podle mě lepší si přečíst knihu, protože nikdo vám „nevnucuje“ žádné představy, vše si tvoříte v hlavě sami.

Jsem velice ráda, že jsem se dozvěděla i něco, o čem jsem třeba vůbec nevěděla, což bylo třeba dětství Marie Terezie. Je až k neuvěření, jak byl ten příběh někdy tak sladký a přesto to byla pravda.

Nejvíce mě asi stejně bude fascinovat, jak si Marie Terezie za svým rozhodnutím stála a byla schopna riskovat neskutečné problémy pro to, aby si mohla vzít, koho milovala.

Knížka byla napsána tak čtivě, že jsem jí přečetla za pár dní. Četla se lehce a stále tam bylo něco, co vás nutilo číst dál. Všechny části pro mě byly chytlavé a já se nikdy nenudila.

Pokud chcete něco svěžího a lehkého, určitě se nebojte po ní sáhnout 😊 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *