Třináctkrát proto

Ahoj lidi! Na dnešek jsem si pro vás připravila recenzi na jednu knížku, kterou asi určitě díky seriálu znáte. Musím říci, že když mi e-shop Megaknihy nabídl knihu, skoro jsem ani neváhala, protože když jsem před cca půl rokem viděla seriál, hned jsem věděla, že knihu si musím také přečíst. Proto má volba padla právě na Třináctkrát proto.

Třináctkrát proto – Jay Asher

Originální název: Thirteen reasons why

Rok vydání: 2009

Rok vydání originálu: 2007

Počet stran: 232

Vazba knihy: brožovaná

Nakladatelství: Albatros

Když se Clay Jensen vrátí ze školy domů a přede dveřmi nalezne barevně ozdobenou krabici od bot, ani ve snu ho nenapadne, že uvnitř nalezne 7 kazet a na nich nahraný hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která před několika dny spáchala sebevraždu.

Hned na první kazetě Hannah objasňuje, proč je nahrála a proč je Clay donucen si všechny kazety poslechnout. Clay se dozvídá, že na kazetách se nachází 13 důvodů, proč se Hannah rozhodla skoncovat se životem. A on je jeden z nich.

Občas dojde do bodu, kdy už poslouchat nemůže, ale kdepak, poslat kazety dalšímu v pořadí, nebo se jich zbavit, to nepřichází v úvahu, Hannah si totiž udělala kopii a pověřila jednoho člověka, aby všechny zúčastněné hlídal a při nejhorším kazety poslal do světě.

***

Ahoj, kluci a holky. Tady je Hannah Bakerová. Živá a stereo.

Nemůžu tomu uvěřit.

Už žádný kamarádství na oplátku. Žádný další fámy. A tentokrát… tentokrát už od nikoho absolutně nic nechci.

Ne, tomu nedokážu uvěřit. Hannah Bakerová se zabila.

Doufám, že jste připravený, protože já se vám chystám vyprávět, jak to bylo s mým životem. Nebo přesněji řečeno – proč můj život skončil. A pokud posloucháš tyhle pásky, jsi jedním z důvodů i ty.

Cože? Ne!

Neprozradím, na který kazetě vstupuješ do celýho příběhu právě ty. Nemusíš se ale bát. Jestli jsi dostal tuhle malou krabičku, tvý jméno se objeví… to ti slibuju.

Možná nevěříš, ale… Proč by měla mrtvá holka říkat něco, co je lež?

Hele! To zní skoro jako fór. Proč by vlastně měla mrtvá holka říkat něco, co je lež? Odpověď: protože ona už nic než ležet neumí.

Má to snad být cosi jako zvrhlý dopis sebevraha na rozloučenou?

No tak: Smějte se přece!

Tak jo… Mně to ale fakt připadalo vtipný.

Dřív než Hannah umřela, nahrála hromadu kazet. Proč?

Pravidla jsou naprosto jednoduchý. A jsou jenom dvě. Pravidlo číslo jedna: poslechneš si to. Pravidlo číslo dvě: předáš to dál. Jenom doufám, že ani jedno z toho pro tebe nebude snadný.

***

Jak již jsem zmínila, před cca půl rokem jsem viděla seriál Thirteen reasons why a vlastně hned po tom jsem se podívala na net, na jeho knižní předlohu, ale ouha, knihy nebyly nikde skladem. Až teď po delší době jsme se dočkali dotisku a já ji ještě po trošku delší době mám konečně doma.

Když jsem se pustila do čtení, poznala jsem, že knížka bude o dost kratší než seriál. Hlavně kvůli tomu, že si Clay pouštěl jednu kazetu za druhou, ale taky proto, že se tady pomalu nikdo jiný, než poslouchající Clay a mluvící Hannah, nevyskytoval.

Když to tak srovnám, což tedy nemám ráda, ale v tomto případě uděláme výjimku, vypadá to, jako by kniha byla jen nějaká osnova, podle které dostali filmaři za úkol natočit seriál.

Co se mi ale tedy líbilo bylo, že se tam nevyskytovaly pasáže jako když před školou stojí hlouček lidí, co jsou na kazetě a diskutují, jak z toho ven. To mi totiž v seriálu přišlo opravdu nepodstatné.

Za jednu věc jsem opravdu vděčná. Že v knize nevypadal Clay jako takový trouba, co v seriálu. Přišlo mi, že tam totiž jenom koukal do pryč s „mimo“ výrazem a pořád měl nějaké vidiny, kvůli kterým se dost často ztrapňoval.

Co mě naopak štvalo, byla Hannah a její chování. Já jí pochopila, také jsem si prošla šikanou, ale někde to opravdu přeháněla. To, že lidi odmítne a pak čeká, že hned vzápětí za ní poběží, mě opravdu štvalo. Ale chápu že nad takovými věcmi lidé nepřemýšlí, hlavně když jsou psychicky na dně.

Nakonec bych udělila jedno velké plus za námět, protože takových knih moc neregistruji. Je skvělé, že Jay Asher přišel s něčím, jako je toto, avšak je škoda, že takové knížky si přečtou jen ti, co to nepotřebují. Ti ostatní budou dále šikanovat nevinné lidi a nebude jim docházet, že i sebemenší narážka přispívá k něčemu, jako je efekt nabalující se sněhové koule.

Já ještě jednou děkuji e-shopu Megaknihy, ze kterého knížku mám a odkud si ji můžete objednat i vy. S klidným srdcem vám totiž doporučuji si ji alespoň přečíst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *