Mléko a med

Zdravím všechny čtenáře! Dnes jsem si pro vás po dloooouhé době připravila konečně nějakou „normální“ recenzi, jelikož ty rozbory k maturitě se podle mě prostě nepočítají. No, na dnešek jsem si připravila knížku, po které jsem hrozně dlouho prahla a nakonec jsem jí dostala k Vánocům od svého přítele. určitě ji všichni znáte, protože kolem toho byl opravdu velký boom. Někteří to odsuzovali, jiní byli nadšení. A o co, že se jedná? Mluvím o této krásce…

Mléko a med – Rupi Kaur

Originální název: Milk and honey

Rok vydání: 2017

Rok vydání originálu: 2015

Počet stran: 208

Vazba knihy: vázaná s přebalem, originál paperback

Nakladatelství: Omega

Zraňovaná, milující, opouštěná, odpouštějící

V knize se nachází výše zmíněné čtyři kapitoly, v nichž autorka popisuje vše, co zažila. Lásku, ztrátu, traumata, zneužívání, uzdravování a sílu ženskosti.

První kapitola Zraňovaná nám nabídne pohled do příběhu zneužívání, znásilnění, nefungujících vztahů a psychického zneužívání.

V kapitole o lásce nalezneme citáty o vášni, lásce, milování, i chtíč a básně o milování sama sebe.

Kapitola s názvem Opouštěná nám představí citáty o ztrátě někoho, kdo nám byl blízký. Nalezneme i i citáty o tom, jak se se ztrátou a tímto trápením vyrovnat.

Poslední kapitol o odpouštění je věnována odpouštění lidem, kteří nám ublížili. Kdy hledáme klid a mír v duši, abychom se odprostili od bolesti, která nám byla nějakou událostí způsobena.

***

Zraňovaná

kdybych věděla

jak vypadá bezpečí

trávila bych méně času

v náručí těch

kdo mi je neposkytnou

myslíme si že jsme

schopni lásky

ale místo toho

ji zabíjíme

když se mě dotkneš ucunku

bojím se že je to on

Milující

každá vzpoura

začíná a končí

u tvých rtů

jsi tenká čára

mezi vírou a

čekáním na zázrak

možná jsi nebyl má první láska

ale jsi příčinou

že všechny ostatní lásky

nejsou důležité

Opouštěná

byl jsi tak vzdálený

až jsem zapomněla že jsi tu kdy byl

byl jsi neodolatelně krásný

ale bodl jsi když jsem se přiblížila

když hledáš oporu

ujisti se

že nepovolí

Odpouštějící

nejprve navaž vztah

se sebou

než to zkusíš s někým jiným

děkuji vesmíru

za vše

co si vzal

za vše

co mi dal

i utrpení

lze čelit

s půvabem

***

O Mléku a medu jsem věděla v podstatě hned, co se rozneslo do oběhu, že vyjde v překladu. Avšak velkým oříškem pro mě bylo rozhodnutí, jestli ho mít v angličtině, nebo češtině. Po několika pokusech a návštěvách knihkupectví s přítelem, kdy jsem zkoumala obě vydání, jsem se rozhodla, že vezmu v češtině. Já vím, já vím, ztrácí to své kouzlo a bla, bla, bla. Každý má svůj názor, nikomu to neberu, ale já prostě tu anglinu nepřeložila. Jasně, něco jo, ale přijde mi zbytečné se tím trápit, když i v češtině to díky bohaté slovní zásobě může získat něco jiného na zajímavém stylu z poezie.

Kniha mi byla slavnostně předána i s věnováním na Vánoce a já se do ní hned pustila. Nehltala jsem to najednou, abych měla „čistou mysl“, četla jsem hezky pomalu několik dní. A musím říci, že se to vyplatilo, každá báseň na mě proto působila o dost intenzivněji a já nad ní také déle přemýšlela.

Jasně, někomu se může zdát, že to působí jako zápisky z deníčku. On to vlastně deník je, jsou to určité věty, shrnuté do určitého tvaru, který nám má něco předat. jak již jsem zmiňovala, autorka píše o čtyřech obdobích jejího života, ve kterém se i my, dívky a holky najdeme.

Musím říci, že nějaké úryvky mi sedly více, nějaké méně, ale přesto jsem si jich našla několik, do kterých jsem se zamilovala.

Tak schválně, jak se vám líbí ty, co jsem namátkou vybrala? Popřípadě máte také Mléko a med doma? A v češtině, nebo angličtině?

Já knihu čtu v podstatě stále dokola. Odložím jí do knihovny a pak zase vytáhnu, někde otevřu, něco přečtu, založím a znova. Myslím, že se nikdy neomrzí a pokaždé v ní najdu něco nového. Bonusem jsou trefné, sice primitivně nakreslené, ale tématicky dobře sladěné ilustrace, které v knize najdeme. Knihu vám doporučuji k přemýšlení a relaxování 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *