OpRAWme se

Zdravím všechny jedlíky všeho zdravého!
Jak jistě víte, pár dní jsem tu teď nebyla, ale mezitím jsem spřádala plány na mou novou recenzi! A čeho, že se to týká? Jedná se o knihu pana Stanislava Skřičky a tou jest OpRAWme se. Knížku mi nabídl obchod Megaknihy a tímto jim za ní moc děkuji.

OpRAWme se – Stanislav Skřička

Originální název: –

Rok vydání: 2017

Rok vydání originálu: –

Počet stran: 371

Vazba knihy: vázaná

Nakladatelství: Stanislav Skřička

Po pRAWdě o zdRAWí a stRAWě

Když se řekne zdravá strava, co si vybavíte? Tuny zeleniny a ovoce, přísné diety a hromadu nesmyslných a složitých řečí, co vám napovídají v televizi, nebo dietologové a podobně? A co si takhle vybavit něco lepšího? Co si přečíst knížku, kde se dozvíte, co je pro naše tělo dobré, jak správně jíst a v podstatě jak správně žít zcela nenásilnou formou? Co si přečíst knížku, která je napsána tak, že jí pochopíme i my, obečejní smrtelníci?

Myslíte si, že je to vtip? Není a já vám to vysvětlím.

Kniha, kterou napsal pan Skřička, je napsána podle scénáře dokumentu o zdravém žití. Je v ní velice lehce vysvětleno, jak vše v těle funguje a jak pracují naše orgány, když přijmou krásné, čerstvé, zdravé a živé potraviny a jak když přijmou nezdravou a mrtvou látku. Pan Skřička zde radí, jak máme začít žít tak, abychom se dožili vysokého věku ve vitelitě a bez nemocí. Samotnou perličkou na závěr je prohlášení, že zdravou stravou se dá vyléčit 1000+1 nemocí, mezi které patří i ta onkologická. V knize najdeme příběh, jak se pan Skřička dostal k napsání této knihy, rady, jak máme začít, vysvětlení, co je pro naše tělo dobré a také to, jak vše funguje. Samo sebou zde nechybí ani jídelníčky, recepty a rady, jak zhubnout s plným žaludkem.

Jak se tedy můžeme opravit a žít v plné síle?

***

Salmona jsme vyzvedli na základně Parry Sound. Měli jsme tam celý den technickou přestávku. Protože byly lednice plné proviantu, zapsal jsem do denního rozkazu mezi úkoly ,,doplnění potravinových zásob“. Na nákup jsem místo lodníků vyrazil já se Salmonem. Bednu masa na steaky vystřídaly tři bedny ovoce a zaleniny.
Nikdo z posádky nerebeloval nad tím, co jsme si přivezli.

Asi šli ,,boys“ do sebe, pomyslel jsem si. Já bláhový.

Z omylu mě vyvedl kapitán: ,,Všichni si myslí, že je to na ozdobu. Zítra je svátek. Nikoho z posádky by ani ve snu nenapadlo, že by se tohle mělo jíst.“

,,Ani jako přílohu?“

,,Sám jsi zavedl tradici, že k velkému steaku se jako příloha dává malý steak.“

,,To bylo z mladické nerozvážnosti.

„V tu chvíli jsem pochopil, že každý se potřebuje na nový stravovací styl připravit v pravý čas.

***

Myslím si, že tady z mých čtenářů asi nikdo nemá zkušenosti s knihou pana Skřičky, no, však je to také ještě stále novinka! Jelikož mi není známa žádná jiná kniha tady pana autora, byla jsem na tuto prvotinu celkem zvědavá. Přece jen, jak může vypadat kniha o zdravé stravě s cca 400 stránkami?
Když mi e-shop Megaknihy nabídl toto zajímavé dílo, byla jsem velice překvapená, protože zatím jsem žádnou podobnou knihu neviděla. Řekla jsem si, že by to mohla být fajn zkušenost a tak jsem souhlasila a na knížku se začala pomalu, ale jistě těšit. Když se mi konečně dostala do rukou, byla jsem nadšená a okamžitě se jala jí listovat. Skoro každou stránku na mě vykoukla roztomilá ilustrace, která knihu a text krásně oživovala.
Přeci jen už samotný obal nám napovídá, že knihu budou vyplňovat veselé a zajímavé kresby. Na první pohled upoutá a vypadá neskutečně k nakousnutí. Barvy jsou, takříkajíc, lahodící oku a tak bych se na knihu vydržela dívat celkem dlouho a při tom zkoumat ty droboučké postavičky.
Při čtení anotace jsem se trošku bála, aby to nebyla jen hromada odborného textu, která by mi kázala, co mám a nemám jíst a která by byla doplněná striktními jídelníčky, které by mě vůbec nezajímaly. To se ale vyvrátilo hned po přečtení prvních pár stránek. Co mě však ale nejvíce překvapilo, bylo provolání, že zdravá strava si dokáže poradit s civilizačními nemocemi, ale také s těžším onemocněním, jako je například epilepsie, autismus, syndrom vyhoření, neplodnost, či dokonce rakovina. No, co k tomu říct. Toto nemůžu zhodnotit, jelikož nemám jak, nicméně pan Skřička si dal opravdu práci na tolika stránkách mě dokázal přesvědčit, co je pro tělo zdravé a co nikoli.
Určitě se tady najdou jedinci, co budou říkat, že je to jen blábol, co se nás snaží přesvědčit o správnosti veganství, nicméně já si myslím, že po přečtení této knihy se naprosto dobrovolně aspoň jednou zamyslíte nad tím, zda-li je pro vás ta čokoláda dobrá.
Nezapomeňte, tato kniha vám nic nenakazuje, neříká, že se máte měnit, jen vám radí, jak se můžete opravit.
A mé hodnocení? Já jsem si čtení naprosto užila. Kniha je napsána opravdu jednodchým a poutavým stylem, což u takového tématu opravdu není snadné. Dokonce jsem se rozhodla, že si udělám maličký testík a nějakou dobu bych se zkusila řídit radami pana Skřičky a nakonec bych pozorovala změny. Co myslíte, je to bláznivý nápad? 😀
Doufám, že se vám recenze líbila a já se opět loučím!Žijte zdravě! ♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *