Manželovo tajemství

A máme tu další recenzi! Tentokrát na Manželovo tajemství. Jak už jsem zmínila, s Liane Moriarty už mám nějaké zkušenosti a zatím nikdy mě její knihy nezklamaly, takže když jsem v naší knihovně viděla tuto knihu, ani jsem neváhala a hned si jí půjčila. Navíc, recenze a všemožná hodnocení slibovala zajímavé počtení, tak jsem byla opravdu hodně zvědavá.


Manželovo tajemství – Liane Moriarty

Originální název: The husband’s secret

Rok vydání: 2014

Rok vydání originálu: 2013

Počet stran: 392

Vazba knihy: vázaná s přebalem

Nakladatelství: Ikar


Někdy je lepší nevědět


Cecilia Fitzpatricková má skvělý život. Skvělou a krásnou rodinu, je úspěšná v práci, má dokonalý dům a úžasného manžela. Jenže ten jí něco tají. Vše vyvrcholí v den, kdy na půdě svého domu najde dopis, který její manžel napsal před několika lety. Je na něm napsáno, že ho má otevřít jen v případě, že zemře. Cecilia je v tomto zásadová a tak dopis neotevírá. Jenže všechny okolnosti, jako by přispívaly tomu, aby ho otevřela. Jenže, co jí čeká?

Jednoho dne to už nevydrží a dopis otevře, v tom ji dojde, že to opravdu dělat neměla, jelikož dopis skrýval tajemství.
Tajemství tak kruté, že může jen tak zničit celou její rodinu.

Tess ale řeší také dilema. Její manžel jí zčista jasna oznámí, že se zamiloval do jiné ženy. Tess by byla zničená, ale daleko méně, kdyby tou ženou nebyla její dříve velice obézní a nepřitažlivá, nyní však sexy sestřenice Felicity. Shodou okolností si ale její matka zlomí nohu a tak Tess využívá situace, bere svého malého syna Liama a vyklízí hrdličkám pole. Stěhuje se tedy do Sydney, kde potkává svou dávnou školní lásku Connora, ten nyní učí tělocvik na soukromé katolické základní škole. Zdá se, že dávný průšvihář je ten tam.

To si ale nemyslí Rachel, která na škole pracuje. Před téměř třiceti lety přišla o dceru za velmi dramatických okolností a nyní jí její syn oznamuje, že se s manželkou stěhují na dva roky na druhý konec světa. To by nebylo tak špatné, své snachy by se Rachel ráda na nějaký čas zbavila, ale to by s sebou nesměli brát své dítě – Jacoba. Rachelinu jedinou radost života. To má přijít i o něj?

Přichází den, kdy se tyto tři ženy setkají tváří v tvář. Tři životy a tajemství, která by měla zůstat tam, kde jsou…

***

,,Johne-Paule? Jsi tam?“

Cecilia si tiskla sluchátko na ucho, až to bolelo.

Konečně promluvil. ,,Otevřela jsi ho?“ Hlas měl tenký a nakřáplý jako nějaký hašteřivý stařec v domově důchodců.

,,Ne,“ odpověděla Cecilia. ,,Nezemřel jsi, tak se mi to nezdálo jako dobrý nápad.“ Pokusila se o rozverný tón, ale vyznělo to kousavě, jako když ho kárá.

Rozhostilo se další ticho. Slyšela, jak někdo s americkým přízvukem volá: ,,Pane! Tudy, pane.“

,,Haló?“ ozvala se.,,

Mohla bys ho prosím neotevírat? Nevadilo by ti to? Napsal jsem ho už hodně dávno, nejspíš když byla Isabel ještě miminko. Je to tak trochu trapné. Vlastně jsem myslel, že jsem ho ztratil. Kdes ho našla?“

Znělo to nejistě, jako kdyby s ní mluvil před lidmi, které moc dobře nezná.

,,Jsi tam s někým?“ zeptala se Cecilia.

,,Ne. Jen si dávám snídani v hotelové restaurace.“,,Našla jsem ho, když jsem byla na půdě, pro svůj kus Berlínské… Na tom nesejde, prostě jsem převrhla jednu z tvých krabic a tam byl.“,, Asi jsem tou dobou, kdy jsem ho psal, zrovna dělal daně,“ řekl John-Paul. ,,To jsem ale idiot. Pamatuji si, co jsem se ho nahledal. Myslel jsem, že přicházím o rozum. nemohl jsem uvěřit, že bych ho ztratil…“ Hlas mu selhal. ,,Totiž.

„Mluvil tak kajícně a překypoval něčím, co působilo jako nesmyslné výčitky svědomí.

***


Jelikož už mám nějaké ty knihy od Liane Moriarty přelouskané, na tuto knihu jsem se velice těšila. Hlavně i proto, že měla velmi vysoké hodnocení. A musím říci, že jsem neprohloupila, když jsem si jí půjčila, jelikož se čte úplně sama a příběh vás velice rychle strhne.


Nejzajímavější mi přišel příběh Tess, avšak když nad tím teď tak přemýšlím, myslím si, že zrovna ona tam do toho celku příliš nezapadala. Celou knihu totiž vedl život Rachel a Cecilie, to hlavně.


Když bych se ale vrátila, tak samotná Tess mi byla opravdu sympatická a všechna rozhodnutí, co udělala, jsem jí naprosto schvalovala, co jiného totiž :D. Já Vám to řeknu: nakopat do zadku :D.


Co se týče Rachel, musí to být příšerné přijít o dítě, co ještě ke všemu mělo celý život před sebou. Bohužel, pokud se celý život bezúčelně zaměřuje na nějakého člověka (a v knize to stále prosazuje) je to velice špatně. Zde si, myslím, můžeme ověřit, že naše domněnky nemusí být vždy správné.


Myslím si, že pokud máte Liane už trochu přečtenou, tak musíte sáhnout i po Manželově tajemství. A pokud jste stále nic nečetli? Tak můžete začít! Toto je moc fajn příběh pro začátek!
No a Cecilie? Zdá se, že až do teď měla pohádkový a bezchybný život, jenže opak je pravdou a musí to být strašné, když se Vám jen tak z ničeho nic otočí život a Vy s tím nemůžete nic dělat, jelikož už je příliš pozdě…

Celkově se mi kniha moc líbila, příběh postupně gradoval, ale zbytečně nezůstával pozadu a mě stále bavilo číst a od knihy jsem se nehla 😀 . Hodnotím 5*/5*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *