Zimní příběh

Ahoj čtenáři, dnes pro Vás mám recenzi na jedno dílo, které mi přišlo od MEGAKNIH. Od nich mi spolu se záložkou a samolepkou přišla i knížka (není to knížka, to je tlustý jak Bible!) Zimní příběh. No jo, vybírání to bylo zdlouhavé a velmi složité, protože správný knihomol, jako já, by si nejraději vzal knížek několik, znáte to 😀 . Ale po několikadenním rozhodování jsem se stále vracela k němu, jelikož popisek mě opravdu zaujal. A jestli mé zaujetí nezůstalo jen u popisku, se dočtete v recenzi 🙂

Zimní příběh – Mark Helprin

Originální název: Winter’s Tale

Rok vydání: 2014

Rok vydání originálu: 1983

Počet stran: 767

Vazba knihy: vázaná s přebalem

Nakladatelství: Jota

Existují věci, které nemůžeme pochopit, a stejně se dějí

Peter Lake to v životě neměl vůbec jednoduché. Jeho rodiče s ním chtěli emigrovat do USA, ale jejich žádost byla zamítnuta, protože měli tuberkolózu. Naštěstí na lodi mohli pár dní zůstat a během nich jeho otce něco napadlo. Peter byl ještě miminko, takže nic nebránilo tomu, aby upravil vnitřek dřevěného modelu loďky a společně s manželkou do ní Petera uložili, spustili a poslali po vodě ke břehu, aby aspoň jejich dítě nějaké našlo útočiště.

Petera našli ráno lidé z osady, když slyšeli dětský pláč. Nebylo to pro ně žádné překvapení, brali to jako povinnost. Prostě jednodušše přijali Petera k sobě.

Jak Peter rostl, naučil se dobře zacházet se zbraněmi a také, jako všichni chlapci v osadě začal objevovat kouzla žen. Tedy přesněji řečeno, své nevlastní sestry.

Když byl ve svých 13. letech „vykopnut“ z hnízda, oblékl se jako správný obyvatel zátoky. Dostal korunku z mušlí, náhrdelník z peříček, dobrý meč, síť, pytlík sušených ryb a džbán ústřicového piva a vyrazil do Manhattanu.

Jistě si všichni domyslíme, že tam působil nepatřičně. Zejména, když se pokoušel získat si ženu a vůbec nevěděl, co co je a co co znamená.

***

Peter Lake k ní přistoupil. Zvedl ruku, v níž držel pytlík se sušenými rybami a neméně rychlým pohybem upozornil na džbán s ústřicovým pivem. Pak vystrčil bradu a divoce zadupal, přesně, jak to dělali odvážní muži ze zátoky. Mušle na hlavě se rozcinkaly, peříčka zavěšená kolem krku se vznesla do vzduchu. V prvním okamžiku si myslel, že dosáhl svého. V Anarindiných očích se zračil nevýslovný údiv hraničící s úžasem. Pak ale po její půvabné tváři přeběhl temný mrak strachu a postupně zakryl celý ten oslnivě zářící měsíc. Krabice se před ním s prásknutím zavřela a dala se do pohybu.

***

Když si Peter uvědomí, že je ve městě tak trochu ztarcený, rozhodne se jít odpočinout do parku. Ovšem tam narazí na dvě tančící dívky. Rozhodne se přidat k nim a záhy poznává, že jsou to podvodnice. Mezi tím, co jedna tančí, druhá se proplétá mezi lidmi a vybírá jim kapsy. I tak s nimi Peter zůstává a vydělává si.

Když je ale jednoho dne chycen na technické výstavě a odveden do domu s nesvéprávnými hochy, začíná se odehrávat jiná etapa jeho života.

Poznává jednoho profesora a začne se s pár chlapci učit s kovem. Když do města přijíždí světoznámý stavitel mostů, profesor neváhá a s chlapci ho jedou navštívit. Doufá totiž, že se na stavbě nějakého mostu budou smět podílet. Naneštěstí jeden ne moc zručný hoch jménem Cecil je stavitelem vybrán, aby předvedl, co umí a skončí to katastrofálně. Profesor se svými žáky odejde a za pár dní si pozve Petera k sobě. Peter mu má pomoci s nějakým novým strojem. Bohužel ale dojde k nehodě a profesor je nešťastnou náhodou zabit. Jeden by řekl, že si to snad i přál.

Peter se rozhodne, že bude raději, když vyklidí pole a tak utíká z ústavu i s Cecilem, co zkazil příležitost u stavitele.V hospodě je odchytne zločinec Pearly a tak nějak je donutí se k němu a jeho bandě přidat. Peter chvíli žije život zloděje, ale když Pearly rozhodne, že ke svému plánu, jak vykrást loď se zlatem, bude muset vyvraždit lidi ze zátoky, Peter se postaví proti němu. Lidem ze zátoky to řekne a tak jsou připraveni a Pearlyho s jeho bandou porazí. Jenže Pearly zjistí, že Peter ho zradil. Ten raději utíká a žije život zloděje na sólové noze, kdy se ještě musí skrývat před Pearlym, který ho chce zabít.

Při jedné takové honičce narazí na krásného bílého koně, který jakoby létal. Kůň se od něj ani nehne a tak spolu zůstávají.

Jednoho večera se rozhodne vykrást opuštěný dům novinářského magnáta – Isaaca Penna. Jenže ten není zas tak opuštěný, jak si Peter myslel. Potkává tam dívku hrající na klavír. Beverly. Stačí jeden pohled a oba se do sebe zamilují. Tráví spolu svátky v letním sídle Pennových u jezera Coheeries a protančí spolu Silvestra. Jenže nic netrvá věčně. Beverly je nemocná a tak po pár měsících lásky umírá Peterovi doslova v náručí na tuberkolózu. Za nedlouho poté je vyzrazen jeho úkryt a je dohnán Pearlym, který ho shodí z Brooklynského mostu. Jenže Peter nezemře. Stane se něco doslova magického…

Zdá se Vám to komplikované? Bohužel, do toho všeho se nám začíná ještě tvořit příběh Virginie s jejím malým synem Martinem a příběh Hardestyho a pár dalších lidí.

Virginia se rozhodla už nebýt přítěží u matky a tak se se svým synem vydává z osady u jezera Coheeries do města, kde potkává dávnou přítelkyni z dětství. Jessicu Pennovou.

A Hardesty? Ten po smrti otce vezme své dědictví – zlatý podnos a rozhodne se vyrazit do světa. Potkává zajímavé lidi. Například horolezce, který mu přinese nejedno trable. Když se dostane do vlaku Polaris, který uvízne ve sněhové vánici, je s ostatními cestujícími zachráněn lidmi z nedaleké osady, o které neměl nikdo ani tušení. A tak se dostává k jezeru Coheeries a potkává matku Virgine, která mu dává za úkol Virginiu v městě najít a kontaktovat.

***

,,Skvělý,“ vydech Jesse. ,,Krásně rovná suchá podlaha a východ máme přímo před nosem. Pojďme si trochu zdřímnout.“,,Nemyslíš, že bychom měli aspoň zapálit sirku,“ zeptal se Hardesty, ,,abychom se podívali, kde to jsme?“,,A kde bychom podle tebe měli být? Nic zajímavého k vidění tady není.“,,Představa, že budu spát na místě, o kterém vůbec nic nevím a ani si ho nemůžu prohlédnout, se mi vůbec nelíbí.“,,To je nesmysl,“odbyl ho Jesse a zahalekal jako na lesy: ,,Hej! Haló! Je tu někdo? Jestli tu někdo je, tak ať jde k čertu! Slyšíš mě? Jen do nás. Klidně nás zabij! Nikdo se tě nebojí!“ Na svou drobnou postavu měl až neskutečně zvučný hlas. Až z něj Hardestymu začalo zvonit v uších.,,Přesto bych se raději trochu rozhlédl,“ prohlásil Hardesty a vylovil krabičku zápalek.Jednu vytáhl a škrtl. V prvním okamžiku je modro-bílé světlo oslepilo. Pak ale z hlavičky vyskočil klidný žlutý plamínek a ozářil okolní prostor. Společně zvedli hlavy a rozhlédli se.,,Páni,“ zašeptal Hardesty.V dokonale vyrovnaných řadách, jako kardinálové na ekumenickém koncilu, před nimi sedělo snad sto, možná i víc čtyřmetrových, dočasně oslepených medvědů grizzly. Zjevně nevěděli, co si mají o nečekané návštěvě myslet. Tázavě se na sebe dívali, jako by se navzájem žádali o radu, tlapami prohrabovali vzduch a zmateně kroutili hlavami.

***

Zimní příběh byl doslova příběh, plný vášně, tajemství a magie.

Když jsem si knížku vybírala, jako první mě uchvátila obálka. No řekněte, není prostě dokonalá? Vůbec jsem nevěděla, co od toho čekat, protože na jednu stranu jsem se hrozně bála tolika stránek, jelikož jsem měla možnost přečíst málo takto obsáhlých knih, ale nic naplat, když mě něco zaujme, tak mě to nepustí.

A jako druhý šok přišlo co? Ano, datum vydání originálu. Vůbec jsem nečekala, že knížka je takto „stará“. Ale aspoň jsem měla možnost posoudit tvorbu dříve a dnes.

Hned ze začátku mě to trošku zarazilo, protože první kapitola byla psána z pohledu koně, který utíká od svého pána a nachází Petera. Ale to se mi hrozně líbilo. Takový nevšední začátek mě rozhodně zaujal a já chtěla číst dál a dál, abych už se konečně dozvěděla, co se vlastně stalo.

No a kniha mě nezklamala, je zde rozhodně CO číst. Věřte mi, těch skoro osm set stránek nepřečtete jen tak za jedno odpoledne, jak jsme u většiny knih zvyklí. Tohle Vám bude trvat sakra dlouho.

Já jsem se okamžitě vžila do děje a hned si oblíbila všechny postavy, které se tam objevili. Peter, to je snad samozřejmost, si mě získal nejvíce, něco mě na jeho chování zaujalo. Také se mi líbil charakter Pearlyho, jelikož mi přišel jako takový ňouma, co ale ví, co chce a je ochotný jít přes mrtvoly. No a Beverly, ta byla vážně okouzlující.Co se týká Virginie a Hardestyho, trošku mě zmátlo, jak z ničeho nic se v knize objevili, ale byli mi sympatičtí od samého začátku.

Myslím si, že jsem si nezvolila moc vhodnou dobu na čtení knížky. Lepší by přece jen bylo období okolo Vánoc, ale nedá se nic dělat. Já se do té knihy prostě zamilovala. Nehledě na to, že Vás v průběhu čtení bude provázet x situací, kdy se určitě budete smát. To si, myslím, autor udělal skvělou věc, protože to téma je takové, že nějaké oživení ve formě komických scének, tam vůbec neuškodí!

Jedinou práci mi snad dalo louskat ty odstavce dloooouhých popisných pasáží. Tady ale bylo přesně vidět, jak kvalitní je to četba, protože autor si dal opravdu záležet, doslova se mazlil s každým slovem, aby si potom čtenář mohl celou scenerii představit.

A co si o knížce myslíte Vy?

Já dávám 5*/5* a rozhodně všem doporučuji 🙂

Výsledek obrázku pro zimní příběh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *