Snowman – osmdesátidolarový šampion

Vítám Vás u další recenze. Tentokrát jsem se zaměřila na dlouho odkládanou a mnohými z Vás očekávanou knihu Snowman.

Na Snowmana jsem narazila na výstavě v Lysé nad Labem, kam jezdíme s mamkou každoročně na koně. Když jsme se jen tak procházely v hale, kde se prodávají potřeby ke koním, ale i různé dronosti a upomínkové předměty, tak se to stalo. Už delší dobu jsem na facebooku registrovala rozruch kolem nově vydaného pravdivého příběhu koně, který utekl z jatek. No a když jsem na výstavě narazila na stánek vydavatelství Arcaro a viděla tam Snowmana, uprosila jsem mamku, aby mi ho koupila k Vánocům.Jaké ale ve mně knížka nechala pocity?

Snowman-osmdesátidolarový šampion – Elizabeth Letts

Originální název: The Eighty-Dollar Champion: Snowman

Rok vydání: 2016

Rok vydání originálu: 2011

Počet stran: 350

Vazba knihy: vázaná s přebalem

Nakladatelství: Arcaro

Když chceme, sny se plní!

Příběh začíná v roce 1956 v Novém Holandsku ve státě Pensylvánie.

Výsledek obrázku pro harry a snowman

Holandský emigrant Herry de Leyer se jako každý rok vydává na největší aukci v zemi, kde nakupuje levné koně pro potřeby elitní dívčí školy, kde pracuje. Bohužel dorazí pozdě a na místě aukce stojí jen náklaďák, který se chystá odjet na jatka. Harry je zklamaný a je připravený se vrátit domů, když v tom ho v koni přeplněném nákladním autě něco zarazí. Je to bílý grošovaný kůň, který, jako by se tvářil nad věcí, nevyvádí, jako ostatní, je klidný. Harrymu kůň učaruje a tak se zeptá překupníka, jestli by si koně nemohl prohlédnout, překpník souhlasí a bělouše vyvede ven. Harry ihned poznává, v jakém zuboženém stavu bývalý tažný kůň je, ale zárověň jeho zkušené oko pozná, že pod tím vším zanedbáním je kůň zdravý, plný síly a především plný života. Nechce zemřít. Překupník navrhne Harrymu cenu – osmdesát dolarů. Sedmdesát za koně a deset za cestu. Harry je z počátku rozpačitý, hlavně, když koně ukazuje v zimním večeru dětem a ženě. Ale rozpaky zmizí hned, co jedno z dětí řekne, že kůň vypadá jako sněhulák. A tak se mu začne říkat Snowman – Snowy, ale i Méďa.Snowman se dostal do milující rodiny, Harry se o něj každý den pečlivě stará, až kůň začne vypadat opět k světu. Ale časem přichází na jeho pravidlo, že kůň si na sebe musí vydělat. Jednoho dne se rozhodne na něj položil sedlo a zjistí, že Snowy je velice spolehlivý, ale i klidný a tak ho vezme do dívčí školy pro nezkušené, nebo bojácné jezdkyně. Po pár měsících, kdy škola na léto zavírá, je nucen Snowmana prodat. Ví, že doktor se o něj dobře postará a tak je Snowy prodán za 160 dolarů. Jenže k Harryho překvapení najde Snowmana za pár dní ráno u sebe na dvoře. Doktor si ho odveze zpět, ale incident se opakuje. I přes Harryho rady, jak Snowyho udržet v ohradě, je vše zbytečné. Vše se vyhrotí, když Harry Snowmanovi na nohu přiváže pneumatiku, aby mu znemožnil přeskakování ohrady. Ale ráno stojí Snowman opět u Harryho na dvoře, s pneumatikou a kusem dřeva z ohrady u nohou. Harry se rozhodne koně koupit zpět, protože Snowman mu tím sdělí, že umí skákat. A tak začne trénink, jenže kůň neumí skákat nízké překážky, až později Harry dostane nápad – skočí s ním obtížnější skok – a povede si brilantně.Jak se mu ovšem bude dařit dál?

Koním netrvá dlouho, než zapomenou, odkud přišli. Dobrá pastva a krmení je udrží v novém působišti. Po dvou dnech si Harry řekl, že se Snowman ve svém novém domově konečně usadil.Do stáje přibyl ten den nájemní kůň, zákazník platil osmdesát dolarů měsíčně a Harry mu dal k dispozici Sowmanův box. Jeho ohlávka, která visela na vratech, se přesunula do sedlovny k ostatním ohlávkám školních koní. Nájemní koně měli kožené ohlávky s lesklými mosaznými cedulkami se jménem, školní ohlávky se mohly koním měnit. Pro Harryho Snowmanova sága skončila.O několik dní později však byl zpátky. Velký bílý kůň uprostřed dvora.Nejdřív Harry jen zíral. Pak se začal smát. Snowman držel hlavu vysoko. Když viděl Harryho se smát, potřásl hlavou a zacinkal karabinou vodítka. Za sebou přitáhl velkou pneumatiku s kusem prkna utrženého z ohrady. Nešlo přehlédnout pýchu v jeho očích.Jak tak stál na dvoře s pohledem upřeným na skvrnitého bělouše, Harry si uvědomoval, že pravda je někde jinde. Odepnul potrhané vodítko a zavedl Snowmana do stáje. Koně jsou víc než kolonky a čísla, ztráty a zisky v účetní knize. Je tu jedna věc, které žádný koňák nemůže přiřadit cenu, a tou je srdce.

Kniha byla dokonalá. Už obálka mě neskutečně zaujala. Vždyť, co nemůže přitáhnout oči koňáka víc, než nádherný bílý kůň, co skáče vysokou a širokou překážku? Prostě hned jsem knížku musela mít.Co se příběhu týče, tak jsem se bála, že mě to nezaujme, protože na memoáry moc nejsem, ale tady se občasně objevila i přímá řeč, ale co oceňuji nejvíce, je to, že autorka dokázala příběh napsat tak poutavě a zajímavě, že jsem se od knížky nedokázala odtrhnout a přečteno jsem měla za pár dní.Jak Harrymu a jeho rodině, tak Snowymu jsem při každém závodě držela palce a doufala, že vyhrají, nebo se aspoň umístí na nějakém pěkném místě. Snowman na mě totiž působil jako takový ten dobrácký koíček, kterého chceme všichni doma. Ano, i já bych Sagymu nejraději pořídila takového společníka.Musím říci, že jednu chvíli jsem se s postavami cítila v eufórii, ale na konci i ta slza ukápla. A že jich nebylo málo.Všem, kteří mají koně rádi, tuto knihu doporučuji, protože každý pochopí, co je to skutečná láska ke zvířeti a jak vypadá opravdová souhra mezi koněm a jezdcem.Touto knihou jsem tak moc fascinována, že potřetí změním knihu, kterou mám prezentovat před třídou. Budu povídat o zázračném koni, který se z ničeho stal jedním z

Výsledek obrázku pro harry de leyer snowman

nejznámějších zvířat.Myslím, že není co moc říci, dávám jednoznačně 5*/5* a kdyby šlo více, dávám plný počet.Poznámka: ano, jedná se opravdu o skutečný příběh.

Výsledek obrázku pro harry de leyer snowman
Výsledek obrázku pro harry de leyer snowman

Byl natočen i film, tak doufám, že se k nám dostane!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *