Aristokratka na koni

Takže opět po kratší pauze přicházím s novou recenzí. Věřím, že Vás to už asi štve, jelikož tenhle blog byl původně založen za úplně jiným účelem, ale co se dá dělat, změna je život, ne? No, abych byla přesná, dnes se bude jednat o třetí díl ze série knih od Evžena Bočka a to o Aristokratku na koni. Už jsem někde zmínila, že první díl jsem četla asi někdy před rokem, druhý někdy před létem a do třetího jsem se pustila asi tak před dvěma týdny.Nemůžu Vám slíbit, že recenze na předchozí dva díly vyjdou, tak aspoň shrnu děj.

Příběh je vlastně deník Marie Kostkové z Kostky. Ta ho začíná psát, když se s její rodinou dozvídá, že se z USA budou muset přestěhovat do Čech, protože zdědili své rodové sídlo.

Již v předmluvě zjišťujeme, cituji:Kostka je naše rodové sídlo. Původně to byl hrad, který ve třináctém století postavil rytíř Mikuláš Kostka a nazval ho Kostka. Od té doby jsme Kostkové z Kostky.Dva měsíce po dokončení dobyli Kostku rytíři z řádu německých rytířů. Potom už dobyl Kostku v podstatě každý, kdo šel zrovna kolem.O Kostku jsme pětkrát přišli a pětkrát jsme ji dostali zpátky. Poprvé nám ji zabavil řád německých rytířů. Podruhé husité.Potřetí Ferdinand II. Habsburský, který ji daroval řádu německých rytířů. Počtvrté nám Kostku zabavil Adolf Hitler, který ji daroval Heinrichu Himmlerovi, který ji daroval SS.Popáté nám Kostku zabavili komunisté v roce 1948.V roce 1996 jsme Kostku dostali popáté zpátky.

Marie se tedy se svým velice na peníze šetrným otcem a pouze anglicky mluvící matkou musí přestěhovat na Kostku, se kterou ale „zdědí“ i kastelána, co by Kostku nejraději zavřel na vždy, kuchařku, co ráda konzumuje ořechovku vlastní výroby a hypochondrického zahradníka, který trpí snad vším možným.V deníku tedy popisuje všeljaké kuriózní situace, co nastanou a že jich není málo…

Aristokratka na koni – Evžen Boček

Výsledek obrázku pro aristokratka na koni

Originální název: Aristokratka na koni

Rok vydání: 2016

Rok vydání originálu: 2016

Počet stran: 170

Vazba knihy: vázaná

Nakladatelství: Druhé město

Do třetice všeho dobrého!

Kostka – nejchudší zámek v Čechách – je pořád nejchudší. Místo toho, aby se na zámku tlačily davy turistů, se všude kupí nezaplacené složenky a tak hraběcí rodina má co dělat, aby vůbec nějak vyžila. Naštěstí až moc schopná a energetická manažerka má brilantní plán, jak vše zachránit. Trhákem sezony se stane dávná pověst. Marie III. má „jít po vzoru svých předchůdkyň“ a „zemřít“ ve svých devatenácti letech. Vše je připraveno, rakev v hrobce, pověst pro turisty, ale to, s čím nikdo nemočítá, je kníže Schwarzenberg, ten totiž strhne takovou pozornost médií, že jim přebere titulní stránku. Dokonce ani plán „jak oškubat návštěvníky“ nedopadne dvakrát valně. Jak nakonec vše skončí?

Babu na zabití jsem uviděla dnes odpoledne právě ve chvíli, kdy jsem se v hlavním sále chystala před skupinou mimořádně neukázněných návštěvníků spustit do krbu figurínu oběšené komorné a naprosto nearistokratcky se těšila na jejich leknutí. Zvláště spadeno jsem měla na výchovou zcela nepoznamenaného smrada, který za naprostého nezájmu svých rodičů postupně strhl ze zdi gobelín, v loveckém salonu převrátil na záda vycpanou pandu a nejméně tisíckrát se zeptal, kde je strašidlo.V okamžiku, kdy ten spratek dobruslil v papučích ke krbu a já jsem se zlým úsměškem položila ruku na páku spouštěcího mechanismu, otevřely se dveře do knihovny a v nich se objevilo cosi, co jsem v prvním okamžiku považovala ma mumifikovaného Pygmeje z matčiny ložnice, navlečeného ovšem v ženských šatech a s vycházkovou hůlkou v seschlých prstech.Záhadný tvoreček se dal do pohybu. Návštěvníci ztichli. Když ke mně doťapkal, nastavil pařátek způsobem, jako bych jej měla políbit…

Někdo říká, že nejlepší byl první díl a že další jsou jen opisem. Já se přidám k těm, co si myslí, že tahle série nikdy nezklame. Věřte, nebo ne, ale já se smála snad u každé vtipnější poznámky.Myslím si, že Boček opravdu ví, o čem píše, vždyť i kastelánskou praxi má bohatou.Jako obvykle, postavy mi zde byly všechny sympatické, příběh postupně gradoval, ale nejvíce zajímavým se pro mě stal v momentě, kdy nastal, řekněme, zvrat, ale to už by bylo spoilerování, takže nic říkat nebudu.Jinak já doufám, že Boček napíše ještě nějaké to pokračování, protože se vždy královsky bavím.A právě proto mohu s klidným srdcem doporučit a dávám 5*/5*.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *